Zmiany w OFE przesądzone

O zmianach w systemie emerytalnym i Otwartych Funduszach Emerytalnych mówiono i dyskutowano długo. Kilka miesięcy temu wykrystalizowały się trzy koncepcje reformy. Na początku września wszyscy Polacy poznali „zwycięzcę” plebiscytu na pomysł rządu jak uzdrowić polski system emerytalny. Rząd ostatecznie przychylił się do pomysłu zgodnie, z którym część środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych zostanie przesunięta to Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tu dokładnie o części obligacyjnej OFE.

Zgodnie z tym otwarte fundusze będą mogły inwestować posiadany kapitał wyłącznie w akcje. Co więcej obywatele będą mieli prawo wyboru czy na przyszłą emeryturę będą oszczędzać tylko w ZUS czy w ZUS i OFE. Zmiany w systemie emerytalnym zostały już uwzględnione w projekcie budżetu na 2014 roku. Konkretnej ustawy jeszcze niema. Rząd jednak nie próżnuje.

Jak zapowiedział w ubiegły wtorek Premier Donald Tusk, projekt odpowiedniej ustawy powinien być gotowy wciągu najbliższych kilku tygodni. Wszystko po to by można było przyjąć ustawę jeszcze przed 1 stycznia 2014 roku. Premier jednocześnie zaznaczył, że w ustawie będzie przewidziany trzymiesięczny vacatio legis. Dzięki temu obywatele będą mieli czas zapoznać się z nowymi przepisami. Później przewidziano jeszcze trzy miesiące na wybór pomiędzy oszczędzaniem tylko w ZUS lub w OFE i ZUS.

Przewidywania Ministerstwa Finansów zakładają, że zmiany w systemie emerytalnym przyniosą w 2014 roku oszczędności na około 9 miliardów złotych. Zmniejszyć ma się również dług publiczny w relacji do PKB.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!