Zmiany w KRUS

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” w czerwcu został powołany specjalny zespół, który ma za zadanie opracować reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na czele zespołu staną minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jednym z pomysłów grupy jest podobno wprowadzenie podatku PIT dla rolników. Takie opodatkowanie może być uzależnione od dochodów rolnika. Jak twierdzi Dziennik Gazeta Prawna” próg dochodów mógłby być ustalony na poziomie 100 tysięcy złotych.

Rolnicy zarabiający z tytułu sprzedaży produktów rolnych więcej niż 100 tysięcy złotych byłby objęty obowiązkiem płacenia podatku dochodowego PIT. Zdaniem Marka Zagórskiego, prezesa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, konieczne może okazać się podzielenie rolników na trzy grupy. W pierwszej znaleźliby się ci rolnicy, którzy zarabiają najmniej. Korzystaliby oni z systemu na obecnych, preferencyjnych zasadach.

W drugiej grupie znaleźliby się rolnicy mogący opłacać wyższe składki, z których część trafiałaby na ich osobiste konto emerytalne w KRUS. Trzecia grupa to rolnicy zarabiający najwięcej. W tym wypadku ubezpieczenie byłoby prowadzone na tych samych zasadach, co ubezpieczenie firm w ZUS. Zmianom sprzeciwiają się jednak związkowcy. Nie ma się, czemu dziwić, bo obecny system jest dla rolników korzystny, a lista przywilejów długa.

Zmiany mają dotyczyć również opłaty na ubezpieczenie zdrowotne. Trybunał Konstytucyjny uznał, że budżet nie może dofinansowywać składek wszystkim rolnikom. Rząd chce, więc by do końca przyszłego roku z opłaty zwolnieni byli tylko posiadacze gospodarstw do 6 hektarów. Właściciele większych gospodarstw zapłacą złotówkę od hektara.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!