Zmiany w emeryturach

Przedstawiamy propozycje zmian w polskim systemie emerytalnym zapowiedziane w piątkowym expose premiera Donalda Tuska.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn
Obecnie mamy do czynienia ze zróżnicowanym wiekiem emerytalnym dla kobiet i mężczyzn. Jak się jednak okazuje już wkrótce może się to zmienić. Na expose rozpoczynającym kadencję rządu Premier Donald Tusk zapowiedział nie tylko zrównanie, ale i wydłużenie wieku emerytalnego. Na dzień dzisiejszy kobiety przechodzą na emeryturę w wieku lat 60 natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. Jednak rząd planuje stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat. Zrównywanie miałoby się rozpocząć od 2013 roku. Co cztery miesiące wiek emerytalny ma być przesuwany o kolejny miesiąc. W wyniku tego zakładany wiek emerytalny mężczyźni osiągną w 2020 roku natomiast kobiety w 2040 roku.

Emerytury mundurowe
Wiele kontrowersji wzbudzały ostatnio emerytury mundurowe. Również do tej sprawy odniósł się Premier. Obecnie żołnierze czy też policjanci mogą odchodzić na emeryturę już po 15 latach służby. W myśl planowanych zmian każdy, kto rozpocznie służbę po lipcu 2012 na emeryturę będzie mógł przejść w wieku 55 lat natomiast staż służby zostanie wydłużony do 25 lat.

Emerytury górnicze
Bardzo ważny element planu zmian rządowych stanowią zmiany w emeryturach. Premier zapowiedział przegląd uprzywilejowanych grup emerytalnych. Takowy przegląd ma dotyczyć służb mundurowych, księży czy też górników. Szczegółowo odniósł się między innymi do spraw emerytur górniczych. Zgodnie z zamiarami rządu górnicy utrzymają swoje obecne przywileje emerytalne, ale nie wszyscy. Z dotychczasowych przywilejów korzystać będą mogli nadal jedynie ci górnicy, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu. Reszta górników skorzysta z emerytur przejściowych, tak by możliwie szybko mogli przejść do systemu powszechnego.

Emerytury duchownych
Planowane przez rząd zmiany emerytalne nie ominą również duchownych. Premier zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego, z którego obecnie pochodzi zabezpieczenie emerytalne duchownych. W związku z zakończeniem prac Komisji Majątkowej, która zajmowała się zwracaniem Kościołowi zagarniętych dawniej dóbr uznano, że nie ma już powodów utrzymywania ulg emerytalnych dla księży. Zgodnie z planami duchowni będą uczestniczyć w powszechnym ubezpieczeniu emerytalnym.

Waloryzacja emerytur
Istotnym elementem dotyczącym emerytur jest również kwestia waloryzacji świadczeń. Obecnie coroczna waloryzacja odbywa się w systemie procentowym. W swoim expose Premier Donald Tusk zapowiedział, że począwszy od roku 2012 przez następne cztery lata waloryzacja najprawdopodobniej będzie przeprowadzana w systemie kwotowym. Dotyczyć to ma również emerytur mundurowych. System ten ma być wprowadzony tylko na wspomniany okres czasu, a jednym z celów takowych zmian ma być zlikwidowanie ogromnych różnic pomiędzy wysokościami poszczególnych emerytur.

Liczba komentarzy: 5 do "Zmiany w emeryturach"

 1. Mirosław pisze:

  Tłumaczenie przez Tuska, że podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn spowodowane jest rosnącą długością życia jet totalnym nieporozumieniem.
  Nie ma środków w kasie ZUS bo to rządy Tuska doprowadziły do bardzo wysokiego bezrobocia, wypędziły miliony Polaków z kraju w poszukiwaniu pracy i środków na utrzymanie rodziny w kraju, oraz zachęciły ( umożliwiły ) pracodawców do zatrudniania na umowy śmieciowe. Z czego więc ma być pełna kasa ZUS-u skoro nie ma wpływu składek. Trzeba najpierw zlikwidować tak wysokie bezrobocie (wg GUS 19%) w rzeczywistości dużo wyższe bo nie uwzględniają emigracji zarobkowej, zatrudnionych na umowy śmieciowe. Co da wydłużenie okresu aktywności zawodowej skoro nie ma pracy dla ludzi młodych i po 50-tce. Co za przyszłość w Polsce mają ludzie młodzi skoro nie ma dla nich pracy, a co mają powiedzieć ludzie przechodzący na zasłużony wypoczynek (emeryturę) po długoletnim ciężkim i wyczerpującym okresie niejednokrotnie 40 i większym okresie płacenia składek na swoją emeryturę. Polacy są nakrócej żyjącą populacją w całej Europie (wyjątek Rosja). Mężczyzna w wieku 65 lat nie nadaję się do dalszej pracy z powodów zdrowotnych ( wieloletnie zaniedbania w służbie zdrowia)- chyba że migał się przez całe życie. Chciałbym bardzo aby to Pan Tusk zamiast psuć powietrze wziął się do ciężkiej fizycznej pracy, popracował ze 20 lat i później dowiedził się że jest chory a jakiś pacan poinformował go że musi jeszcze czekać bo trzeba wydłużyć okres aktywności zawodowej.
  Nawet największu ignorant powinien zrozumieć co jest bolączką braku w kasie ZUS.Zamiast podwyżek składek od pracodawców i dawania zniżek inwestującym z zagranicy należy robić wszystko aby więcej lidzi płacił składki ubezpieczenia społecznego. Co rząd robi ze zgromadzonym kapitałem przez osoby umierające przed wiekiem emerytalnym lub na emeryturze uda im się pożyć tylko 3-5 lat a jest ich znaczny procent ( wystarczy przejść się po cmentarzach). Wydłużając okres aktywności zawodowej pozbawia się spracowanych i chorych ludzi do godziwego wypoczynku i korzystania ze zgromadzonego kapitału emerytalnego Często są to kwoty znacznie przekraczające milion złotych. Z powodów niskich świadczeń emerytalnych jak im zdrowie pozwoli będą pracowali żeby godnie żyć. Chorzy natomiast muszą iść na wypoczynek (emeryturę) gdyż uzyskanie renty zdrowotnej z ZUS-u jest obecnie prawie niemożliwe. Bez rąk, bez nóg są kierowani do pracy bo orzecznik przecież może skierować go do pracy w operze (śpiewać jeszcze może). Tusk najchętniej wydłużyłby wiek emerytalny do śmierci – nie trzeba wypłacać emerytury. Ludzie co wy wyprawiacie.

 2. lychu pisze:

  Co za bełkot powyżej. Wszystkiemu winien jest Tusk 😉

 3. Zbysze3k pisze:

  Witam !!

  Jestem osobą niepełnosprawną z dziecięcym porażeniem móżgowym czynną zawodowo od 31 lat.
  Czy i ja po tak ciężkiej chorobie, która częściowo ustąpiła będę ukarany przez Polski Rząd i posłów w Sejmie koniecnością pracy dodatkowych 2 lat do zasłużonej emerytury. Obecnie mam 56 lat i 31 lat pracy

  Pozdrawiam Zbigniew HERBY

 4. Sławek pisze:

  Uważam,że w pierwszej kolejności należałoby zreformować służbę zdrowia,zapewnić dobrą opieke lekarska dla naszego społeczeństwa.Zadbać o rynek pracy dla młodego pokolenia.Zwiększyć otwartość zawodów korporacyjnych.A dopiero w następnym etapie przechodzić do sprawiedliwego wydłużenia wieku emerytalnego.Bo np.dlaczego chroni się takie zawody jak: sędziowie czy adwokaci?? Dlaczego Oni mają prawo do wcześniejszej emerytury??? A ludzie ciężko pracujący w uciążliwych warunkach będą musieli pracować do 67 lat.

 5. Irka pisze:

  Czuję się oszukana, pracuję od 15 roku życia, a teraz od kilku lat jestem bezrobotna i bez żadnych praw, a ZUS obiecał wcześniejszą emeryturę jak nie przejdę do innego filaru. Teraz mam 58 lat i 30 lat pracy za sobą i jestem schorowana z grupą inwalidzką ( mam wielonarządowe zwyrodnienia stawów i kręgosłupa),ale orzecznik twierdzi, że nadaję się do pracy, jestem bez środków do życia i tak jeszcze przez kilka lat? bo przecież pracy nie ma. Nie wierzyłam w sprawiedliwą reformę ( jak tworzyli nowe filary OFE to też obiecywali emerytom wyjazdy na wyspy kanaryjskie) i miałam rację, znowu są „lepsi”. Myślę, że za moje pieniądze ZUS podniesie sobie pensje, wybuduje nowe piękne gmachy, a rząd podreperuje finanse, a ja po prostu nie doczekam emerytury co wywoła uśmiech zadowolenia na ustach premiera, prezydenta i różnych prezesów.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!