Zdanie Polaków o ZUS i OFE

CBOS przeprowadził badania odnośnie tego co myślimy na temat ZUS i OFE. Czy możemy spodziewać się tu zaskakujących efektów? Raczej nie. Jak wynika z ankiety Polacy krytycznie odnoszą się zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak i Otwartych Funduszy Emerytalnych. Źle działalność ZUS ocenia 57% ankietowanych, a 30 twierdzi, iż działa on dobrze. W przypadku OFE osób niezadowolonych jest nieco mniej, bo „jedynie” 40% nie jest zadowolona z funkcjonowania otwartych funduszy. Mniej jest również osób oceniających je dobrze, bo 21%.

W porównaniu do badań przeprowadzonych w listopadzie 2013 roku odsetek osób niezadowolonych z funkcjonowania ZUS wzrósł o 6%. Co ciekawe, w porównaniu do tych samych danych, wzrosło (o 2%) grono osób zadowolonych z ZUS. Można więc powiedzieć, iż wizerunek ubezpieczyciela jest raczej stabilny i nie pogarsza się aż tak drastycznie jak można by się spodziewać. Jak na tym tle wypadają OFE? W porównaniu do listopadowych wyników wzrósł odsetek osób niezadowolonych (3%) jak i osób zadowolonych (o 2%). Warto jednak zauważyć, iż 39% badanych nie potrafi określić czy odpowiada im funkcjonowanie OFE. W tym przypadku porównując wyniki aktualnych badań z tymi z listopada 2013 można stwierdzić, iż odsetek ten nieco spadł.

Dla porównania od września 2013 roku o 7% wzrosło zaufanie do Narodowego Banku Polskiego. Dziś dobrze jego działanie ocenia 59% ankietowanych, a negatywnie jedynie 13%. CBOS informuje również o rosnącym zadowoleniu z działania Giełdy Papierów Wartościowych. (Źródło: PAP, finanse.wp.pl)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!