Zakaz reklam OFE

W czwartek opublikowano projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Rząd przedstawił w nim wszystkie pomysły dotyczące miedzy innymi przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS i możliwości wyboru pomiędzy oszczędzaniem w państwowym lub prywatnym systemie. Do tej tematyki wrócimy niebawem. Dziś jednak zajmiemy się nieco kontrowersyjnym zapisem, który znalazł się we wspominanym projekcie, dotyczącym zakazu reklam Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zgodnie z nim nie będzie można emitować ani publikować reklam OFE.

Za złamanie tego zakazu będzie groziła grzywna do 1 miliona złotych lub nawet 2 lata pozbawienia wolności. Co jest przyczyną tego zakazu? W uzasadnieniu czytamy (źródło: PAP), że proponowane zmiany mają na celu zapobiec próbom przekazywania nierzetelnych informacji dotyczących OFE obecnym oraz potencjalnym członkom funduszy emerytalnych. Jednocześnie przygotowywana jest kampania informacyjna, która rzetelnie i bez żadnych przekłamań przedstawi nową sytuację wszystkim zainteresowanym. Ma ona umożliwić dokonanie wyboru pomiędzy oszczędzaniem w OFE lub ZUS.

Zgodnie z projektem ustawy od 1 kwietnia 2014 roku każdy członek OFE będzie miał prawo wybrać czy pozostanie w funduszy czy też przeniesie swoją składkę na specjalne subkonto w ZUS. Prawo wyboru uzyskają również osoby rozpoczynające dopiero pracę. Na decyzję będą miały 3 miesiące od podjęcia pracy. Ustawa przewiduje możliwość zmiany zdania po dwóch latach. Pierwszy raz będzie można zrewidować swój stosunek do OFE i ZUS w 2016. Później o ewentualnej zmianie będzie można decydować co 4 lata.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!