Zaczynamy wybierać OFE

Od 1 kwietnia miliony polaków mogą wybierać czy chcą oszczędzać na przyszłą emeryturę tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy również w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Co prawda na podjęcie ostatecznej decyzji (choć tak na prawdę po pewnym okresie będzie można ją zmienić) mamy czas do końca lipca tego roku, to już w pierwszych dniach kwietnia wpłynęły do ZUS oświadczenia o wyborze OFE. Taką decyzję podjęło już ponad 2,5 tysiąca osób (w pierwszym tygodniu kwietnia). Skąd tak szybka decyzja?

Sami zainteresowani twierdzą, że nie ma się nad czym zastanawiać, przy dobrej koniunkturze giełdowej Otwarte Fundusze Emerytalne są w stanie zarobić więcej niż subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ i członkini Rady Nadzorczej ZUS, na OFE stawiają ludzie bardziej skłonni do ryzyka.

Ci, którzy wolą stabilizację i pewność postawią raczej na ZUS. Ponadto zwraca uwagę, że osoby, którym do emerytury nie brakuje zbyt dużo nie powinny ryzykować, ponieważ mogą mieć mało czasu na odrobienie strat w przypadku pogorszenia się sytuacji na giełdzie.
Z kolei ludzie młodzi mogą sobie na takie ryzyko pozwolić. Oni będą mieli więcej czasu na odrobienie strat i osiągnięcie upragnionego zysku.

Należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami na 10 lat przed planowaną emeryturą środki z funduszy będą stopniowo przelewane do ZUS, a następnie ewidencjonowane na indywidualnych subkontach osób ubezpieczonych. (Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa, Bankier.pl)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!