Wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego – podpis Prezydenta

Nie milkną echa sprzeciwu wobec planowanej reformy emerytalnej, która przypomnijmy podwyższa między innymi wiek emerytalny do 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Związkowcy z OPZZ wciąż protestują. Obecnie miejscem ich protestu stał się Pałac Prezydencki. Ustawa została już przyjęta zarówno przez Sejm jak i Senat, zatem ostatnią przeszkodą na drodze do jej uchwalenia pozostał Prezydent Bronisław Komorowski. Właśnie, dlatego związkowcy skupili właśnie na Prezydencie swoją uwagę i postanowili poprzez protesty przekonać go by ustawy nie podpisywał.

Poza samymi protestami związkowcy spotkali się również z Prezydentem, aby przedstawić mu swoje argumenty. Rozmowa Prezydenta z szefem OPZZ Janem Guzem miała miejsce 30 maja. Jak twierdzi minister Irena Wóycicka Prezydent w najbliższym czasie podejmie decyzję czy ustawę podpisać czy też nie. Wielu ekspertów jednak twierdzi, że decyzja może być tylko jedna a argumenty związkowców nie odwiodą Bronisława Komorowskiego od podpisania ustawy emerytalnej.

W cieniu zbliżającej się decyzji Prezydenta rozgrywa się historia dotycząca waloryzacji kwotowej rent i emerytur. Zdaniem wielu prawników Trybunał Konstytucyjny uzna waloryzację kwotową, która miała miejsce w tym roku za niezgodną z konstytucją. W takim wypadku budżet państwa byłby zmuszony dopłacić emerytom nawet 1.8 miliarda złotych. Przypomnijmy, że waloryzacja kwotowa zamiast stosowanej do tej pory waloryzacji procentowej miała za zadanie poprawę sytuacji najbiedniejszych emerytów. Warto również wspomnieć, iż Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą takową waloryzację pod koniec stycznia, ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ewentualna decyzja Trybunału o sprzeczności ustawy z Konstytucją zaowocuje sytuacją, w której osoby, które dostały zbyt mało będą mogły zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyrównanie. Osoby, które otrzymały za dużo będą mogły zachować wypłacone pieniądze. Jak zakończy sie sprawa waloryzacji a przede wszystkim, jaką decyzję podejmie Prezydent Bronisław Komorowski w sprawie reformy emerytalnej dowiemy się już niedługo.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!