Wybór pomiędzy ZUS i OFE

Zawirowania wokoło emerytur i OFE trwają w najlepsze. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna ponad połowa polaków chce mieć wybór. Chodzi tu oczywiście o możliwość dokonania wyboru pomiędzy Otwartymi Funduszami Emerytalnymi, a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na badania przeprowadzone przez Instytut Homo Homini. Zgodnie z sondażem jedna trzecia polaków jest przeciwna możliwości wyboru. Te same badania wskazują, że w przypadku gdyby respondenci mieli wybierać pomiędzy tymi rozwiązaniami 46 procent przeniosłoby się do ZUS, a 44 procent pozostałoby w OFE. Pozostałe 10 procent nie miało zdania na ten temat. Dlaczego jest to takie ważne?

Otóż jak twierdzą eksperci dopuszczenie możliwości wyboru ma być jedną z propozycji w rządowym przeglądzie systemu emerytalnego. Wyniki takowego przeglądu mają być znane w maju bieżącego roku. Warto zauważyć, iż za dobrowolną przynależnością do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest również opozycja. Tu akurat nie ma nic dziwnego, ponieważ opozycja przyzwyczaiła na do przyjmowania zawsze odmiennej postawy niż rządzący.

Wracając do tematu OFE, konkrety poznamy w maju. Czy szykuje się nam rewolucja w systemie emerytalnym i jak ewentualne zmiany wpłyną na nasze przyszłe emerytury? Wstępne odpowiedzi na te pytania poznamy w przyszły miesiącu. Na ostateczne rozwiązania przyjdzie nam zapewne poczekać jednak nieco dłużej. Na razie pozostaje dyskusja dotycząca zakresu ewentualnych zmian w systemie emerytalnym oraz samym OFE.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!