Wiek emerytalny kobiet

Jak orzekł Trybunał Konstytucyjny różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest zgodny z konstytucją. Przypomnijmy, iż obecnie wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 a dla mężczyzn 65 lat. Część ekspertów jak i Komisja Europejska zaleca wydłużenie wieku z powodów coraz mniejszej liczby osób pracujących i coraz większej liczby emerytów. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na skargę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, która została złożona trzy lata temu. Dotyczyła ona właśnie domniemanej dyskryminacji kobiet w związku z różnym wiekiem emerytalnym.

Miałoby to powodować niższe emerytury, jakie otrzymać by miały kobiety po zakończeniu kariery zawodowej w stosunku do mężczyzn. Rzecznik argumentował, że krótszy okres pracy w sposób decydujący wpływa na wysokość przyszłych świadczeń. Jednak Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się z tego typu zarzutami. Sędziowie uznali, że na wysokość emerytur wpływa oprócz wieku kilka innych znaczących czynników. Są to między innymi liczba lat pracy, przynależność do określonego funduszu emerytalnego, średni czas trwania życia i wiele innych.

Liczba komentarzy: 1 do "Wiek emerytalny kobiet"

  1. […] To tylko by Ci? zach?ci?. Na tej stronie znajdziesz wi?cej:  Wiek emerytalny kobiet | Fundusze Emerytalne OFE […]

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!