W styczniu spadek aktywów OFE

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) spadły w styczniu o 3,9 proc. do 134,6 mld zł, a wartość spadków była rekordowa i przekroczyła 5,5 mld zł – podali w poniedziałek analitycy z Analizy Online, spółki monitorującej rynek funduszy.

Poprzedni duży spadek aktywów miał miejsce w listopadzie 2007 r. i wyniósł 4,4 mld zł.

W przeciągu trzech ubiegłych lat aktywa OFE spadały 7 razy, z czego 4 spadkowe miesiące przypadły na luty, lipiec, sierpień i listopad 2007 r. i miały związek z rozliczeniami sesji transferowych.

Na stan aktywów OFE w styczniu br. miały wpływ głównie wyniki z zarządzania oraz napływ środków z ZUS.

„Tym razem decydującą rolę odegrał wynik z zarządzania, będący pochodną słabej rynkowej koniunktury. Według naszych szacunków, aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły z tego tytułu o 6,5 mld zł – istotnie więcej niż w grudniu 2007 r., kiedy to OFE straciły 360 mln zł” – napisali autorzy analizy.

W ciągu stycznia wszystkie indeksy warszawskiej giełdy spadły po kilkanaście procent, w tym WIG o 14 proc., a WIG20 o 13,7 proc.

W styczniu ZUS przelał do OFE łącznie 2,01 mld zł składek, czyli o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Na tę kwotę złożyły się środki przekazane w postaci obligacji oddłużeniowych (0,01 mld zł) oraz bieżących składek o wartości 2 mld zł.

Styczniowe spadki aktywów poszczególnych OFE zależne były przede wszystkim od ich wyników inwestycyjnych.

Największy spadek wartości jednostki rozrachunkowej stał się udziałem CU OFE i OFE PZU Złota Jesień. Równocześnie te dwa fundusze zanotowały najwyższy spadek aktywów (odpowiednio o 4,4 proc. i 4,2 proc.). Najwolniej spadały aktywa najmniejszego funduszu na rynku – OFE Polsat (o 1,8 proc.), któremu ze stopą zwrotu wynoszącą minus 2,9 proc., w największym stopniu udało się ograniczyć straty.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!