W majowej sesji transferowej OFE przekazały innym funduszom 1,16 mld zł

(ISB) W drugiej w tym roku sesji transferowej, liczba uczestników OFE, którzy zmienili fundusz wzrosła do 105,4 tys. osób i była wyższa o 29,2% niż w pierwszej sesji transferowej. W ślad za osobami zmieniającymi fundusz, OFE przekazały w maju kwotę 1,16 mld zł, tj. o 38% więcej niż w lutym, gdy padł poprzedni rekord, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Łącznie w tym roku decyzję o zmianie funduszu podjęło 187 tys. osób, podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku było ich o 20 tys. mniej.

„Do walki na wtórnym rynku uczestników OFE pojawili się nowi gracze. Zaskakujące może być to, że aktywność w tym względzie zaczęły przejawiać największe fundusze. CU OFE przyjęło w swoje szeregi ponad 18,5 tys. osób podczas gdy w poprzednich sesjach do największego funduszu trafiało co najwyżej 9 tys. osób” – czytamy w raporcie.

CU OFE to jednocześnie fundusz, który w maju wybrało najwięcej osób decydujących się na zmianę dotychczasowego OFE (-15,3 tys.).

Swoją aktywność poprawiło również AXA OFE, które od dłuższego czasu jest najsilniejszym graczem na rynku transferów. Do tego towarzystwa przeniosło się 18,3 tys. osób, a 7,5 tys. jego klientów zmieniło OFE.

Z sesji na sesję coraz więcej uczestników pozyskują również Nordea OFE (+8,3 tys. osób) oraz OFE Skarbiec-Emerytura (5,2 tys.).

Swoją aktywność wyraźnie poprawiło również OFE PZU „Złota Jesień”, które w kilku ostatnich sesjach pozyskiwało 9,0- 9,8 tys. osób, a w maju ta liczba zwiększyła się do 12,5 tys. uczestników.

Tylko pięć funduszy zdołało w trakcie majowej sesji powiększyć liczbę swoich członków. Liderem transferów w maju po względem salda przyjść i odejść uczestników ponownie zostało AXA OFE, które pozyskało w ub. miesiącu nieco ponad 10,7 tys. osób.

Drugie miejsce pod względem salda przyjść i odejść zajęło ING NNP OFE (5,5 tys. osób), a kolejne miejsca należą do Generali OFE (4,9 tys. osób), CU OFE (3,3 tys. osób) oraz OFE PZU „Złota Jesień” (2,5 tys. osób).

W przypadku 10 towarzystw liczba osób odchodzących przewyższała ilość nowo pozyskanych uczestników.

Najgorsze saldo tym razem odnotowało przejęte przez Aegon OFE Ergo Hestia, z którego odeszło 6,9 tys. osób. Ujemne saldo w maju miało także AIG OFE (-5,5 tys. osób) oraz Nordea OFE (-4,5 tys. osób). Najmniej, bo tylko 152. uczestników z tej grupy straciło Bankowy OFE. (ISB)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!