W III sesji transferowej w tym roku 101,8 tys. osób zmieniło OFE

W trakcie trzeciej tegorocznej sesji transferowej liczba osób decydujących się na zmianę funduszu emerytalnego spadła do 101,8 tys. osób. To o 3,5% mniej niż 3 miesiące wcześniej, ale nadal znacznie więcej niż w poprzednich okresach, gdy liczba przejść pomiędzy funduszami oscylowała w granicach 80 tys. osób, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W sumie, w ciągu trzech tegorocznych sesji transferowych, OFE zmieniło 288 tys. osób, czyli o 16% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Liderem zarówno w kategorii salda wymiany (+8.615 osób) jak i samych przyjść (21.422 osób) został największy fundusz na polskim rynku – Commercial Union OFE. Rynkowy potentat (ponad 26% rynku) był jednocześnie funduszem, z którego odeszło najwięcej osób (12.807).

To druga tak bardzo udana sesja transferowa dla CU, które po raz pierwszy w historii uzyskało dodatnie saldo wymiany transferowej 3 miesiące temu.

„Szczegółowa analiza wyników transferów pokazuje, że poprawa salda wynika przede wszystkim ze wzrostu liczby osób pozyskiwanych do funduszu. Liczba odejść nadal pozostaje na poziomie 12-13 tys. osób” – napisano w raporcie.

Najkorzystniejszy bilans wymiany fundusz uzyskuje w relacji z AIG OFE, OFE Skarbiec – Emerytura oraz OFE PZU „Złota Jesień”. Ostatni z funduszy jest również największym „dawcą” nowych uczestników (ponad 3 tys. osób).

Poza CU OFE, w sierpniowej sesji transferowane dodatni bilans uzyskały jeszcze 4 fundusze: Axa OFE ( 6.740 osób), ING NNP OFE ( 4.348 osób), Generali OFE (3.124 osób) i OFE PZU „Złota Jesień”(1.770 osób).

Dla każdego z nich to kolejna sesja, w której liczba uczestników przychodzących przekracza liczbę odejść.

Najsłabiej prezentowały się natomiast fundusze AEGON OFE i AIG OFE, które straciły odpowiednio 5,9 tys. oraz 5,5 tys. uczestników. W pierwszym przypadku saldo odchodzących osób stanowiło aż 1,6% łącznej liczby uczestników z końca lipca. (ISB)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!