Ustawa o emeryturach mundurowych do opinii związkowców

Po opracowaniu ostatecznych założeń do projektu ustawy o emeryturach mundurowych zostaną one przekazane do zaopiniowania przez wszystkie związki zawodowe służb – zapewnia MSWiA. Obecnie trwają prace nad założeniami wstępnymi do projektu.

Są one – jak podano w piątkowym komunikacie resortu – punktem wyjścia do dyskusji w gronie kierownictwa służb oraz szefów instytucji nadzorujących formacje mundurowe.

W piątek mija termin przesyłania uwag wstępnych do projektu. „Mamy nadzieję, że przedstawione merytoryczne uwagi przyczynią się do powstania ostatecznych założeń projektu” – napisano w komunikacie. Założenia te zostaną przesłane do Rządowego Centrum Legislacyjnego, które prawdopodobnie od marca rozpocznie prace nad przygotowaniem projektów ustaw. Przy pracy nad koncepcją reformy emerytalnej funkcjonariuszy służb korzystano z rozwiązań w innych krajach europejskich.

Jak podano w komunikacie MSWiA, w Niemczech, Hiszpanii i Holandii, aby nabyć uprawnienia emerytalne wystarczy osiągnąć określony wiek. Na Białorusi czy w Bułgarii istotne jest przepracowanie określonej liczby lat. W Austrii i Francji oba te warunki należy spełnić łącznie.

Najszybciej policyjnym emerytem można zostać na Białorusi; wystarczy przepracowanie 20 lat w resorcie spraw wewnętrznych. W pozostałych przypadkach trzeba przepracować co najmniej 25 lat, z tym że przynajmniej 12,5 roku w resorcie.

Najtrudniej nabyć uprawnienia emerytalne w Austrii – na emeryturę można przejść dopiero po ukończeniu 65 lat. Ponadto konieczne jest opłacanie składek na ubezpieczenie przez przynajmniej 240 miesięcy, czyli przez 20 lat. W Austrii po przejściu na emeryturę nie przewiduje się ponownego zatrudnienia policjanta w policji.

W przypadku Niemiec, aby przejść na emeryturę trzeba mieć ukończone 60-65 lat, przy czym nie można pracować w policji dłużej niż 40 lat. Do stażu wlicza się również okres przepracowany poza służbą. Możliwe jest przejście na wcześniejszą emeryturę w wieku 50-55 lat. Nie istnieją przepisy zawieszające lub ograniczające emeryturę w związku z podjęciem dodatkowej pracy.

W Hiszpanii funkcjonariusze policji przechodzą na obowiązkową emeryturę w wieku 65 lat

W Bułgarii urzędnicy państwowi mogą przejść na emeryturę niezależnie od wieku, jeżeli mają 25 lat stażu ubezpieczeniowego.

We Francji posterunkowi i podoficerowie mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat. Oficerowie młodsi – w wieku co najmniej 55 lat, w korpusie oficerów starszych w zależności od stopnia jest to od 58 do 60 lat. Mogą też przejść na emeryturę na własną prośbę, po spełnieniu dwóch warunków: 25 lat pracy (z wyjątkiem posterunkowych i podoficerów dla których minimalny czas służby to 15 lat) i wiek o 5 lat niższy od wieku określonego dla danego stopnia w korpusie. Po odejściu na emeryturę każdy policjant może być czasowo zatrudniony.

W Hiszpanii funkcjonariusze policji przechodzą na obowiązkową emeryturę w wieku 65 lat; są przepisy umożliwiające skorzystanie z emerytury pomostowej.

W Wielkiej Brytanii policjanci uzyskują prawo do emerytury po osiągnięciu 55. roku życia. Maksymalną wysokość emerytury mogą uzyskać po 35 latach służby.

Źródło: PAP

Liczba komentarzy: 4 do "Ustawa o emeryturach mundurowych do opinii związkowców"

 1. Greg pisze:

  Witam.

  Jestem obecnie Funkcjonariuszem Służby Więziennej, w tym roku nabędę praw emerytalnych i jak ci na górze nie dadzą mi popracować no to powiem im siemka.
  A dlaczego ? Bo przyjmując się do SW ok. 15 lat temu ustawa zapewniała mi możliwość odejścia po 15 latach pracy.

  Czytam to i myślę sobie, tak łatwo wymieniać tych funkcjonariuszy z Francji, Bułgarii, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Białorusi, że przechodzą na emeryturę po 20 – 25 latach i po osiągnięciu 55 – 65 lat życia. Ale nikt nie mówi ani słowa i nie wspomina nawet o ile więcej, zarabiają ci funkcjonariusze od nas i na ilu Funkcjonariuszy przypada ilu osadzonych.

 2. zbych-j pisze:

  zgadzam się że reforma jest potrzebna,wkurza mnie tylko że „nasi”rządzący nie zauważają że jest w Polsce jest zupełnie nieopodatkowana grupa zawodowa,nosząca sutanny i uważająca się za przedstawicieli 90% społeczeństwa.Ludzie ci bez skrupułów korzystają z państwowych pieniędzy, szerząc ” jedynie słuszne” wyznanie.

 3. tiger pisze:

  Jestem funkcjonariuszem sw ze stażem 16,5 roku.Sześć lat na posterunku a pozostałe lata na oddziale dla skazanych.Ktoś kto pracuje nad zmianą systemu emerytalnego nie ma zielonego pojęcia o pracy ani wyobrazni.Mam 40 lat a czuję sie na 60.Po tylu latach 3 razy urlop latem,święta w pracy no i te nie przespane noce w systemie zmianowym.Urlopu nie można podzielić, nadgodziny listopad, luty.Chcesz wolne to ci powiedzą że nie ma ludzi .pozdrowienia z wierzchowa

 4. OBCY pisze:

  Zgadzam się z przedmówcami:
  Po pierwsze:Dlaczego władza tego kraju porównuje wiek emerytalny z wiekiem innych państw,a nie porównuje naszych zarobków.
  po drugie:Może porównamy komfort pracy, korzystanie z sprzętu technicznego, uprawnienia, prawa do urlopu(żeby pracownik-funkcjonariusz decydował,czy ma być rozłożony, czy nie),terminy odebrania nadgodzin,mobing, itp.A jeszcze jedno o ilości samobójstw nie wspomnę przy tym opieka psychologów,ilość godzin na strzelnicy i dodatkowe szkolenia.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!