Tusk: Górnicy powinni być objęci „pomostówkami”

Polski węgiel może być gwarancją polskiego bezpieczeństwa energetycznego – stwierdził premier Donald Tusk podczas wizyty w kopalni w Bytomiu. Premier powiedział górnikom, że nikt nie kwestionuje emerytur pomostowych dla górników. Zapewnił, że jego rząd nie zapomni o ich interesach.

Premier Donald Tusk przebywał na Śląsku z wizytą w przeddzień święta górników – Barbórki. Premier, który odwiedził górników w kopalni „Bobrek – Centrum” w Bytomiu, spotkał się z przedstawicielami załogi.

Węgiel to szansa, nie kłopot

Powiedział, że jego rząd jest przekonany, iż polski węgiel nie będzie polskim kłopotem, lecz szansą. Premier obiecał górnikom, że nikt nie będzie lekceważył ich problemów. Donald Tusk powiedział, że praca górników może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. Szef rządu dodał, że często nie doceniamy tak ważnego dla nas surowca, jakim jest węgiel.

Premier powiedział, że nie może obiecywać dużych pieniędzy, bo nie ma takich możliwości. Tusk zapewnił jednak, że rząd monitoruje wzrost cen w kraju, aby najbardziej potrzebujący mogli przetrwać trudne, zimowe miesiące.

Będą emerytury pomostowe?

Szef rządu zachęcił górników, aby rozmawiali z pracodawcami i szukali najlepszych rozwiązań. Jak powiedział premier „jeśli jest dobra wola, to zawsze można się dogadać”. Jego zdaniem także pracodawcom zależy na tym, aby górnicy chcieli u nich pracować i otrzymywali za to godną zapłatę.

Szef rządu dodał, że jego rząd nie będzie ustępować przed górnikami, tylko dlatego, że głośno domagają się swoich praw. „musimy też pamiętać o tych grupach, które nie przyjdą protestować przed Sejm”. Tusk powiedział, że nie kwestionuje potrzeby wprowadzenia emerytury pomostowej, ale projekt musi być dobrze przygotowany i objąć kilka grup pracowniczych.

– W przypadku górników nikt nie kwestionuje, że powinni być oni objęci emeryturą pomostową, ale nie wolno tracić z pola widzenia tych grup społecznych, które w walce o emerytury pomostowe nie są tak skuteczne jak górnicy. – powiedział Donald Tusk. Premier zaznaczył, że w przypadku górników nikt nie kwestionuje stuprocentowego uposażenia emerytalnego dla tych, którzy wcześniej odchodzą z rynku pracy.

Rząd nie ustąpi, gdy ktoś tupnie

Odnosząc się do obecnych napięć w górnictwie na tle wzrostu płac, Tusk mówił, że to sytuacja, z której nie należy robić „tragedii”, bo takie są role związków zawodowych i zarządów spółek, aby o to się spierać. Zapewnił, że zarządzający górnictwem mają wolę „poważnej rozmowy” także na ten temat. „Nikt nie ma ochoty chować pieniędzy pod ławkę” – dodał, wskazując na potrzebę pogodzenia interesów płacowych załogi z rachunkiem ekonomicznym kopalń i spółek węglowych.

„Każdy kto chciałby oszczędzać na górnikach ponad skalę, ten przegra (…). Każdy kto będzie przyjeżdżał do różnych zakładów pracy i będzie mówił: dostaniecie co chcecie, też przegra, i to przegra dużo większą grę, bo o całość, o Polskę” – podkreślał premier. Dodał, że rząd nie może ustępować zawsze wtedy, gdy ktoś „tupnie nogą”.

Na 100 proc. serio

Podczas spotkania przedstawiciele górniczych związków skarżyli się premierowi na zbyt niskie zarobki. W Kompanii Węglowej (KW) obowiązuje w tym roku wskaźnik wzrostu płac w wysokości 4,8 proc., związki oczekują co najmniej 6,9 proc. Górnicy mówili, że dużą część podwyżek w ramach obowiązującego wskaźnika konsumują ci górnicy, którzy pracują w soboty i w niedzielę, kiedy płaci się więcej. Prezes KW Grzegorz Pawłaszek na przyszły rok zapowiedział średni wzrost płac o 10 proc., czyli średnio 456 zł na osobę miesięcznie.

Premier zapewniał górników, że jego rząd chce – jak mówił – „na 100 proc. serio zająć się” sprawami górnictwa. „Nie do końca będziecie szczęśliwi, to na pewno, ale nie będziecie mieli poczucia, że ktoś ma to gdzieś. To wam gwarantuję” – powiedział, zaznaczając, że „jeżeli z punktu widzenia szefostwa waszego zakładu, Kompanii czy rządu jakieś ustępstwo nie będzie możliwe, to mówię uczciwie, że będę twardo stawiał sprawę”

Liczba komentarzy: 1 do "Tusk: Górnicy powinni być objęci „pomostówkami”"

  1. aaaooo pisze:

    rzad postawił na swoim
    chorobowe – odpracować
    odelegowania nie zaliczać
    wygrali co chcieli

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!