Trzy spółki grupy Winterthur chcą zmienić nazwę na AXA

Trzy spółki grupy Winterthur w Polsce: towarzystwo ubezpieczeń majątkowych, na życie oraz towarzystwo emerytalne złożyły wnioski do Komisji Nadzoru Finansowego o zmianę nazwy na AXA – poinformowała grupa we wtorkowym komunikacie.

Wiąże się to ze zmianą właściciela. Podmioty Winterthur w Polsce stały się częścią Grupy AXA w dniu 22 grudnia 2006 r., kiedy AXA po uzyskaniu wymaganych zezwoleń nabyła 100 proc. akcji Winterthur Swiss Insurance Company. Wartość transakcji wyniosła 12,3 mld franków szwajcarskich.

Grupa oczekuje, że proces zmiany nazwy zakończy się ostatecznie w pierwszym półroczu br. Składy zarządów spółek nie zmieniły się.

AXA prowadzi działalność w Polsce – sprzedaje ubezpieczenia komunikacyjne przez swój oddział, nie zakładała spółki. Na razie biuro prasowe nie podaje informacji, jak będzie wyglądać dalsza działalność po przejęciu spółek Winterthur.

AXA chciała wejść do Polski w 1999 r., składając ofertę na kupno sprzedawanych wówczas przez Skarb Państwa 30 proc. akcji PZU. Ofertę francuskiej firmy przebiła jednak wówczas wspólna propozycja Eureko i BIG Banku Gdańskiego (obecnie bank Millennium). Po tej nieudanej operacji AXA prowadziła w Polsce tylko działalność w sektorze usług na rzecz ubezpieczeń – assistance, a od listopada ub.r. – sprzedaż ubezpieczeń w formie direct.

Francuska AXA jest trzecią, pod względem wartości grupą ubezpieczeniową świata. Firmy Grupy AXA zarządzają w 36 krajach aktywami o wartości 1 biliona euro.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!