Środki przeniesione z OFE do ZUS

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował, że zgodnie z projektem reformy emerytalnej, ustawa wejdzie w życie 3 lutego 2014 roku i właśnie wtedy z Otwartych Funduszy Emerytalnych zostaną przeniesione do ZUS obligacje. Ich wartość to około 120 miliardów złotych. Dotyczy to obligacji Skarbu Państwa oraz gwarantowanych przez Skarb Państwa (źródło: PAP). Również tego dnia ZUS przejmie zobowiązania do wypłat świadczeń emerytalnych. Oto, co wiceminister powiedział na ten temat:

„W poniedziałek 3 lutego dokonuje się przeniesienie aktywów – ale również zobowiązań – z OFE do ZUS. (…) Państwo przejmuje zobowiązania do wypłaty świadczeń emerytalnych. Następuje konwersja między ZUS i Skarbem Państwa. (…) Skarb Państwa przejmuje obligacje i je umarza (…), zobowiązuje się do wypłaty przyszłych świadczeń emerytalnych i je gwarantuje.” Dodał również: „Przewidujemy na chwilę obecną, że będzie przeniesione ok. 120 mld zł. Oczywiście to się może zmieniać, bo OFE cały czas otrzymują składki przekazywane przez ZUS”.

Zaznaczył również: „Nie ma wariantu B ustawy budżetowej. Zakłada ona przeprowadzenie zaproponowanych zmian w ustawie emerytalnej (…). Zmiany fundamentalne w tej chwili nie są możliwe. Oczywiście możliwe są zmiany techniczne i tylko o takim charakterze zmian w tej chwili rozmawiamy – mówił wiceminister. – Rząd jest przygotowany. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to będzie potrzebna autopoprawka”.

Projekt ustawy emerytalnej zostanie przyjęty najprawdopodobniej w połowie listopada.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!