Spadek wartości jednostki rozrachunkowej i aktywów OFE

Rok 2008 to czas rekordów, jeśli chodzi o miesięczny spadek wartości jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są wpłacane składki funduszy emerytalnych – pisze „Rzeczpospolita”. W październiku miesięczna stopa zwrotu OFE wyniosła aż -7,6 proc. (dane z OFE Skarbiec-Emerytura z 30 października).

Wcześniejsze dwa rekordy największego spadku wartości jednostek w skali miesiąca przypadły na styczeń i czerwiec tego roku. Było to odpowiednio -4,34 proc. oraz -4,05 proc. Jeszcze wcześniejsze rekordy pochodzą z listopada 2007 r. (-3,99 proc.) i lutego 2001 r. (-3,5 proc.) – przypomina „Rz”.

– To giełda decyduje o wartości jednostek funduszy, a do tego w październiku rynek obligacji także nie sprzyjał – mówi Rafał Markiewicz, dyrektor Departamentu Inwestycyjnego, członek zarządu Generali PTE.

Spadki na rynku obligacji były największe od wielu lat. Z kolei wszystkie główne indeksy giełdowe zniżkowały w ubiegłym miesiącu po ponad 20 proc.

Tym samym i przeciętna stopa zwrotu OFE od początku roku wynosi aż -16,6 proc. Czy ta strata może się pogłębić i sięgnąć nawet 20 proc.? – pyta „Rzeczpospolita”. Według zarządzających można tego uniknąć, ale warunkiem jest uspokojenie na rynku.

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w październiku zmalały o 9,5 mld zł do 130,2 mld zł w porównaniu do września. Jest to miesięczny spadek o 6,8 proc., największy w historii OFE – podały we wtorek Analizy Online.

Na październikowy spadek aktywów OFE bezapelacyjnie największy wpływ miał wynik z zarządzania funduszami, który w ciągu miesiąca przekroczył próg -11 mld zł.

Na złagodzenie wielkości spadku aktywów funduszy miały wpływ przelewy z ZUS, które w październiku wyniosły niemal 1,7 mld zł.

Spadek aktywów dotknął w październiku wszystkie fundusze.

Największe spadki aktywów zanotowały OFE Polsat – 7,7 proc., ING OFE – 7,3 proc., Commercial Union OFE – 7,2 proc.

Najmniejszą dynamikę spadku zanotowały Allianz Polska OFE -5,6 proc., Generali OFE – 5,7 proc., WARTA OFE – 5,88 proc.

Źródło: Onet.pl

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!