Senat przyjął ustawę

Za nami kolejny krok w drodze do reformy systemu emerytalnego i Otwartych Funduszy Emerytalnych. Po ty jak projekt nowelizacji ustawy przyjął Sejm swoją zgodę na reformę wyraził również Senat. W ubiegłą środę senatorowie podjęli decyzję o niewnoszeniu poprawek do projektu zmian w systemie emerytalnym. To czy ustawa umożliwiająca wybór między przekazywaniem całej składki do ZUS czy też części do OFE, a części do państwowego ubezpieczyciela, zostanie uchwalona w zaproponowanej przez rząd formie zależy już tylko od Prezydenta.

W czasie obrad za przyjęciem ustawy bez żadnych poprawek opowiedziało się 57 senatorów. Przeciw było 28, a od głosu wstrzymał się jeden senator. Przyjęcie propozycji poprzedziła siedmiogodzinna debata. Ponownie pojawiły się obawy o błędną strategię reformy obraną przez rząd. Opozycja zwracała uwagę na negatywne zdanie wielu ekspertów odnośnie zaproponowanych zmian, a także domniemaną niekonstytucyjność przepisów. Ostatecznie jednak głosowanie przebiegło zgodnie z oczekiwaniami koalicjantów.

Tego samego dnia głos w sprawie zabrał Prezydent Bronisław Komorowski. Stwierdził on, że reforma systemu forsowana przez rząd jest konieczna, ale jej forma nie jest optymalna: „Mówiłem już o tym, oceniam to (zmiany w OFE – PAP) jako działanie prawdopodobnie konieczne, ale na pewno nie optymalne – z punktu widzenia budowy nowoczesnego systemu emerytalnego w Polsce, oceniam to jako krok wstecz, z punktu widzenia istniejących rozwiązań”. Należy się spodziewać, że prezydent ustawę podpisze. (Źródło: PAP)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!