Sejm zajmie się OFE w grudniu

Na wtorkowym posiedzeniu Konwent Seniorów zadecydował, że Sejm zajmie się projektem zmian w OFE na początku przyszłego miesiąca. Pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym przewidującego m.in. wolność wyboru pomiędzy OFE i ZUS ma odbyć się już na pierwszym grudniowym posiedzeniu, czyli 4-6 grudnia. Rząd przyjął projekt we wtorek. Warto wspomnieć o jego kilku istotnych założeniach. Przede wszystkim przewiduje on przeniesienie Obligacji Skarbu Państwa z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie w obecnej formie to 3 lutego przyszłego roku OFE przekażą do ZUS 51,5% wartości aktywów netto każdego funduszu emerytalnego. Na pierwszy ogień pójdą obligacje i bony skarbowe. Poza tym fundusze stracą prawo do inwestowania w obligacje skarbowe oraz inne instrumenty dłużne objęte gwarancją Skarbu Państwa. Przez ostatnie 10 lat przed przejściem na emeryturę (osiągnięciem wieku emerytalnego) środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS oraz ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. To właśnie zakład ubezpieczeń będzie zajmował się wypłatą przyszłych świadczeń.

Maksymalna opłata pobierana przez otwarte fundusze za składki spadnie z 3,5 do 1,75%. Obniżona zostanie także opłata pobierana przez ZUS. W myśl nowych przepisów państwowy ubezpieczyciel za przekazywanie składek do OFE będzie mógł pobrać nie 0,8% jak jest to obecnie, a jedynie 0,4%. Reklama OFE będzie zakazana do 31 lipca 2014 roku. (Źródło: PAP).

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!