Sejm zaakceptował zmiany!

W piątek Sejm przyjął zmiany w systemie emerytalnym, o których głośno było od dłuższego czasu. Za przyjęciem nowelizacji w formie zgłoszonej przez rząd było 232 posłów koalicji. Przeciw głosowało 216 posłów opozycji. Od głosu wstrzymał się jeden poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Andrzej Dąbrowski. Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną przez PO, zawierającą całościowy tekst nowelizacji. Posłowie zgłosili tak brzmiącą poprawkę w odpowiedzi na 999 poprawek do ustawy zgłoszonych dzień wcześniej przez posłów SP.

Przyjęcie poprawki zawierającej całościowy tekst nowelizacji sprawiło, że pozostałe poprawki, których było w sumie ponad tysiąc, stały się bezprzedmiotowe. Uchwalenie przez Sejm zmian w systemie emerytalnym wywołało poruszenie wśród opozycji. Nie obyło się bez kłótni. Jedni politycy zarzucali ustawie niekonstytucyjność i wskazywali na błędną drogę obraną przez rząd. Ich zdaniem takie zmiany w OFE i całym systemie emerytalnym wyjdą podatnikom tylko na gorsze. Inni politycy opozycyjni toczyli spory między sobą. Zaiskrzyło między przewodniczącym Twojego Ruchu Januszem Palikotem, a szefem SLD Leszkiem Millerem.

Wszystkie spory i wzajemne oskarżenia nie zmieniły jednak tego, że Sejm nowelizację przyjął. Teraz zostanie ona skierowana do Senatu. Oczywiście należy się spodziewać, iż prędzej czy później ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Takie wnioski zapowiedziała już opozycja (Twój Ruch i Solidarna Polska). Koalicja pozostaje jednak o nowe przepisy spokojna i zapewnia, że są one zgodne z konstytucją.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!