Schetyna: koniec z emerytami po trzydziestce

Rząd przedstawi projekt wielkiej reformy systemu emerytalnego służb mundurowych – ujawnił w RMF FM wicepremier Grzegorz Schetyna. Nowy system obowiązywałby od stycznia 2010 r. Związkowcy służb mundurowych już zaprotestowali.

Projekt ma objąć wszystkie służby mundurowe. Obecnie trwają nad nim prace.

– Musi podjąć nowoczesne wyzwania. Jeżeli mówimy o programie 50+, jeżeli mówimy o likwidacji emerytur pomostowych, musimy też mówić o reformie emerytur mundurowych i tego będzie rzecz dotyczyć – mówił minister Schetyna w RMF FM.

Po pomostówkach, mundurówki mogą stać się kolejnym problemem na linii rząd – związkowcy

Rząd przedstawi projekt wielkiej reformy systemu emerytalnego służb mundurowych – ujawnił w RMF FM wicepremier Grzegorz Schetyna. Nowy system obowiązywałby od stycznia 2010 roku. A związkowcy służb mundurowych już zaprotestowali.

Zręby projektu dopiero się wykuwają, ale już dziś wiadomo, że nowe zasady miałyby być zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Ci, którzy nadstawiają głowę, np. w oddziałach antyterrorystycznych, mogliby odchodzić z pracy przed czterdziestką. Ale policjanci zza biurek, czy analitycy spesłużb pracowaliby znacznie dłużej. Reforma będzie dotyczyć wszystkim służb podległych MSWiA – mówił Schetyna:

Związkowcy służb mundurowych protestują przeciwko tym planom

Według przewodniczącego policyjnego związku zawodowego, taka decyzja pogorszy i tak nienajlepsze warunki służby. Może to oznaczać masowe odejścia ze służby. Nie można z dnia na dzień zapowiadać, że zmienimy warunki. Wobec takich wypowiedzi poprzedniej ekipy rządowej, tylko w okresie 2005-2007 odeszło 22 tysiące osób ze służb mundurowych podległych MSWiA – powiedział w RMF FM Antoni Duda.

Duda nie kryje oburzenia planami wicepremiera Schetyny i pogroził rządzącej ekipie

Chciałbym powiedzieć, jako przewodniczący związku, który liczy ponad 40 tysięcy członków, że to są też wyborcy, z rodzinami włącznie – powiedział Duda.

Lider związku już zapowiedział, że jeśli nowa regulacja naruszy prawa nabyte, zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. A już w przyszłym tygodniu związkowcy nie wykluczają rozpoczęcia protestu.

Kalisz: ostrożnie z ewentualnymi zmianami w emeryturach mundurowych

Zdaniem posła Lewicy i b. szefa MSWiA Ryszarda Kalisza należy bardzo ostrożnie podchodzić do ewentualnych zmian w emeryturach dla służb mundurowych.

„Jesteśmy za tym, aby to przejrzeć, ale emerytury dla służb mundurowych muszą być dużo wcześniejsze niż normalne emerytury” – mówił Kalisz na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Kalisz: ograniczanie przywilejów emerytalnych służbom mundurowym to bardzo zły pomysł

„Służby mundurowe są służbami, które są w dyspozycji przez 24 godziny na dobę, tam obowiązuje rozkaz i podległość” – podkreślił poseł Lewicy.

W jego ocenie, w sytuacji, kiedy rząd zlikwidował pobór do wojska, w policji może powstać problem z brakiem funkcjonariuszy do patrolowania ulic. „Część poborowych szła do policji, a obecnie tych poborowych w policji nie będzie” – mówił Kalisz.

Kalisz: powstaną bardzo duże luki kadrowe, a są to służby, które stanowią o istocie państwa

Zaapelował jednocześnie do Schetyny, aby „bardzo rozważył wszystkiego rodzaju pomysły związane z emeryturami mundurowymi”.

„Nie neguję tego, że są takie kategorie osób, które w przypadku służb mundurowych nie mają elementu rozkazu, dyspozycyjności i nie są ludźmi liniowymi, nad którymi można się zastanowić” – mówił Kalisz. „Ale apeluję o powagę, to jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa państwa struktura” – dodał.

TS/RMF FM/PAP

Liczba komentarzy: 1 do "Schetyna: koniec z emerytami po trzydziestce"

  1. ktoś pisze:

    Komentarz czeka na zaakceptowanie.
    Witam
    Jeżeli ktoś będzie chciał zwiększyć minimalny czas służby wojskowej potrzebny do nabycia praw emerytalnych np. do 20 lat, to gwarantowane jest, że większość żołnierzy mających już min. 15 lat wysługi odejdzie z wojska. Podobnie może być w innych służbach mundurowych. Poza tym mówi się o trzydziestoletnich emerytach – pomyślcie ilu takich ludzi jest co opuszczają szeregi po przepracowaniu 15 lat? Jest to znikomy procent. Z resztą już dziś widać zmniejszenie zinteresowania służbą mundurową a jak zmieni sie prawa emerytalne to mało kto bedzie wybiar ten rodzaj zawodu.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!