Rząd: Nie odbieramy nauczycielom przywilejów emerytalnych

Nie odbieramy nauczycielom przywilejów emerytalnych – zapewniła w czwartek wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Szumilas odpowiadała w Sejmie posłom LiD Arturowi Ostrowskiemu i Krystynie Łybackiej. Pytali oni dlaczego rząd odbiera prawa nauczycielom, którzy rozpoczynając pracę w szkole mieli przekonanie, że będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę.

Szumilas powiedziała, że rząd nie zamierza odbierać praw tym nauczycielom, którzy już nabyli prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę lub nabędą do końca 2008 r. Poza tym, jak przypomniała, nauczyciele ci nie będą musieli skorzystać z tego prawa w tym roku, w którym osiągną odpowiedni wiek i staż pracy, tylko w dowolnym momencie.

Zaznaczyła jednak, że rząd planuje dokończyć reformę emerytalną. Konkretne propozycje zmian w prawie, według niej, będą znane dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych.

„Nad emeryturami pracuje komisja trójstronna, w której uczestniczą również przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych – prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i przewodniczący sekcji oświaty Solidarności. Umówiliśmy się, że partnerzy społeczni mają czas do 16 kwietnia na złożenie swoich uwag do rządowych propozycji” – powiedziała wiceminister. (PAP)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!