Renty i emerytury już nie będą zaniżane

Znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych od stycznia 2009 r. wprowadza zasadę, że jeśli ktoś nie może udowodnić zarobków sprzed lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie do wyliczenia świadczenia wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym czasie – informuje portal rp.pl.

Zatem wszyscy, którzy po nowym roku będą występować o rentę lub emeryturę, a nie skompletowali dokumentów z okresu całej pracy zawodowej, zostaną objęci nowymi, korzystniejszymi dla ubezpieczonych przepisami.

Z wnioskiem, który będzie można składać po 1 stycznia (czyli de facto od poniedziałku 5 stycznia 2009 r.), warto się pośpieszyć. Nowela ustawy przewiduje, że na jego złożenie zainteresowani mają czas do końca 2009 r. Dla ułatwienia druki wniosków będą dostępne w oddziałach ZUS. Warto jednak pamiętać, że nie należy składać tych wniosków wcześniej, bo do końca 2008 r. obowiązują stare przepisy, które na takie przeliczenie nie pozwalają. ZUS będzie zmuszony odmówić przeliczenia.

Na dotychczasowych zasadach traciły m.in. osoby, które pobierały rentę i – po osiągnięciu wymaganego wieku – przechodziły z niej na emeryturę. Po korzystnych dla nich wyrokach Sądu Najwyższego w 2006 roku, który dopuszczał, by takim osobom na nowo obliczyć emeryturę, według wyższej kwoty bazowej, ZUS odmawiał, bo wielu z nich nie było w stanie przedstawić dokumentów płacowych. Teraz w końcu mają szanse na wyższe świadczenie.

Źródło: Rzeczpospolita

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!