Propozycje w sprawie OFE już w maju

Sprawa Otwartych Funduszy Emerytalnych jest czymś, o czym można pisać w nieskończoność. Każdy dzień, bowiem może przynieść coś nowego. W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z doniesieniami o możliwym przesunięciu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wywołało to burzą oraz dyskusję o tym czy powinniśmy mieć prawo do wyboru pomiędzy oszczędzaniem na przyszłą emeryturę w OFE czy właśnie w ZUS.

Jak się okazuje całkiem spora grupa polaków postuluje, iż chciałaby mieć takowy wybór. Zgodnie z przeprowadzonymi sondażami jest to ponad połowa naszych rodaków. Czy mamy realne szanse na takowe zmiany? Na początku kwietnia Premier Donald Tusk zapowiedział, iż propozycje zmian w OFE zostaną przedstawione w maju. Cóż miesiąc miną. Możemy się wiec spodziewać, iż niedługo pojawią się konkretne propozycje jak zmienić OFE czy ogólnie system emerytalny by ten zagwarantował nam godziwe emerytury w przyszłości.

W kwietniu mieliśmy do czynienia między innymi z dyskusją na temat po czyjej stronie leży wina za obecny stan systemu emerytalnego i błędy OFE. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, iż winę za problemy OFE ponosi Leszek Balcerowicz. W okresie wprowadzania OFE w życie to właśnie Balcerowicz był odpowiedzialny za finanse państwa. Ówczesny minister finansów ripostuje twierdząc, iż „skok” na pieniądze wyborców (zmiany w OFE) mogą bardzo zaszkodzić wizerunkowi obecnego rządu. Co stanie się z OFE i naszymi emeryturami? Jeżeli wierzyć premierowi dowiemy się już wkrótce.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!