Problemy OFE to problemy giełdy

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych z niecierpliwością i zaniepokojeniem oczekuje na ostateczną decyzję w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rynek czeka na rozwiązanie kompromisowe pozwalające w jak największym stopniu ograniczyć odpływ kapitału z rynku akcji. Dopóki nie będzie ostatecznych decyzji w sprawie OFE trudno oczekiwać zdecydowanych ruchów inwestorów. Jak wiemy rząd przedstawił jakiś czas temu trzy warianty reformy systemu emerytalnego. Ostateczną odpowiedź na to jak będzie wyglądał w przyszłości system emerytalny mamy poznać na początku września.

Ostatnimi czasy pojawiła się jednak propozycja czwarta. Kompromis w niej zawarty miałby ograniczyć odpływ kapitału OFE z giełdy. Jak twierdzą eksperci osiągnięcie kompromisu pozwalającego na ograniczenie odpływu kapitału i uniknięcie nawet częściowej nacjonalizacji spółek giełdowych mogłoby spowodować powrót na Giełdę w Warszawie zagranicznych inwestorów, którzy unikają obecnie inwestycji na naszych parkietach właśnie z powodu zawirowań wokół Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Scenariusz zakładający takie kompromisowe rozwiązanie jest możliwy zwłaszcza, że na prywatyzację czeka jeszcze kilka państwowych spółek. Przykładem jest tu PKP Cargo. Jak się okazuje bez pieniędzy z OFE sukces debiutu takiej spółki na giełdzie byłby wątpliwy. Pozostaje, więc czekać do września na ostateczną decyzję w sprawie funduszy oraz liczyć na to, że nie będzie miała ona drastycznych skutków, jeżeli chodzi nie tylko o sama system, ale również zachowanie giełdy.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!