Premier o reformie i nowych przepisach od 1 stycznia

Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa reformująca system emerytalny i Otwarte Fundusze Emerytalne? Wszystko wskazuje na to, że rząd dołoży wszelkich starań by Prezydent złożył swój podpis na ustawie jeszcze przed końcem tego roku, tak by nowe przepisy mogły wejść w życie z 1 stycznia 2014 roku. Poniżej przedstawiamy kilka wypowiedzi Premiera Donalda Tuska na ten temat. Premier zabrał głos w czasie piątkowego briefingu w Sejmie (źródło: PAP). Oto, co powiedział:

„Chcielibyśmy, by cały proces zakończył się w taki sposób, aby prezydent, jeśli zaakceptuje to wszystko, mógł złożyć podpis przed pierwszym stycznia, tak, aby ustawa wchodziła w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, plus oczywiście vacatio legis, czas na zastanowienie, ale żeby cała ustawa opatrzona była podpisem z dniem 1 stycznia”. Premier tłumaczył, że rząd nie chce w żaden sposób ograniczać dyskusji na tak ważny temat, jakim jest reforma emerytalna.

„Koniec będzie wtedy, kiedy wszyscy uzyskamy przekonanie, że projekt jest optymalny, przede wszystkim z punktu widzenia ludzi płacących składki” – stwierdził odnośnie zakończenia debaty. Tusk wypowiedział się również na temat okresu, jaki będą mieli obywatele na podjęcie decyzji czy pozostać w OFE czy też przenieść swoje oszczędności do ZUS twierdząc, że nie jest skłonny do jego wydłużania.

Jednocześnie stwierdził: „Nie wykluczamy, będę do tego namawiał, żeby po dwóch latach móc zrewidować swoją decyzję, a później w przyszłości raz na jakiś czas znowu wracać do tej swojej decyzji, żeby nie było wyroku na wieczność”.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!