Prawie 100 tys. osób wylosowanych do OFE

99 tys. 920 osób zostało w czwartek przydzielonych do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w losowaniu przeprowadzonym przez ZUS – poinformował ZUS w komunikacie.

W czwartkowym losowaniu osoby, które wcześniej same nie wybrały OFE, trafiły do czterech funduszy: AIG, Generali, Pekao i Polsat. Do każdego OFE przydzielono 24 tys. 980 osób. Było to 15 losowanie przeprowadzone przez ZUS.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po podjęciu pierwszej pracy nie zgłosiły się do żadnego funduszu (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie).

Każdej osobie, która nie wybrała OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy do roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin samodzielnego wyboru OFE to 10 stycznia) oraz w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin samodzielnego wyboru OFE to 10 lipca).

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego. Również ZUS informuje ubezpieczonych, do którego funduszu trafili.

W poprzednim, lipcowym losowaniu, ZUS przydzielił do OFE 131,6 tys. osób.(PAP)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!