Pomostówki zawetowane przez Prezydenta

Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o emeryturach pomostowych, uznając ją za niesprawiedliwą. Zdecydował się natomiast podpisać ustawę o emeryturach kapitałowych, mimo pewnych wątpliwości.

Zwracam się do Sejmu o ponowne rozpatrzenie tej ustawy. Uważam, że jest to ustawa niesprawiedliwa. Niektóre kryteria w niej przyjęte są zupełnie dowolne” – powiedział prezydent w poniedziałek w czasie konferencji prasowej, wetując ustawę o emeryturach pomostowych.

Prezydent podkreślił, że nie będzie takich osób, które w grudniu dostaną emeryturę, a nie otrzymają jej w styczniu.

Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych, która zmniejsza liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z ponad miliona osób – uprawnionych dzisiaj – do niecałych 250 tys. Sejm odrzucił projekt prezydencki, który zakładał przedłużenie obowiązujących zasad o kolejne 12 miesięcy.

Prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę miało stracić większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze. Według ustawy, „pomostówki” mają bowiem przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze. Mogły też wykonywać takie prace po 31 grudnia 2008 r., ale już na warunkach określonych w nowej ustawie. Emerytury pomostowe mają stopniowo wygasać.

W poniedziałek prezydent Kaczyński zdecydował się natomiast podpisać ustawę o emeryturach kapitałowych, mimo pewnych wątpliwości.

(ISB)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!