Polacy nie oszczędzają z myślą o emeryturze

Zaledwie jedna trzecia Polaków oszczędza z myślą o emeryturze. Regularnie robi to tylko co piąty z nas – wynika z najnowszych badań grupy Aviva, a które powołuje się Rzeczpospolita.

Swoje najnowsze badanie brytyjski ubezpieczyciel przeprowadził w 25 krajach, uczestniczyło w nim 100 tys. osób. Ponad połowa (54 proc.) ankietowanych twierdzi, iż oszczędzała w tym roku regularnie lub kiedy miała taką możliwość. To bowiem – ich zdaniem – klucz do komfortu na emeryturze. Najlepiej pod tym względem wypadają mieszkańcy Hongkongu i USA, najgorzej zaś Rosjanie oraz Polacy.

U nas z myślą o emeryturze oszczędza 32 proc. ankietowanych, w tym zaledwie 19 proc. robi to regularnie. 61 proc. badanych w wieku przedemerytalnym na świecie obawia się, że gdy zakończy karierę zawodową, nie będzie mieć wystarczających środków, by utrzymać wcześniejszy standard życia, ale mniej niż połowa (43 proc.) oszczędza regularnie z myślą, by zwiększyć przyszłe świadczenie. Węgrzy, Polacy, Czesi, Litwini i Rosjanie przodują pod tym względem. W tych bowiem krajach ponad 70 proc. badanych boi się, że nie wystarczy im pieniędzy na emeryturze. Ale równocześnie najmniej, obok Turków i Rumunów, oszczędzają. Wyjątkiem są tylko Czesi.

Źródło: Rzeczpospolita

Liczba komentarzy: 2 do "Polacy nie oszczędzają z myślą o emeryturze"

  1. barbra6 pisze:

    Przepraszam, ale z czego mają oszczędzać?? Ceny mamy zachodnie, (a niektóre towary są nawet droższe niż na zachodzie) zarobki, uff – wschodnie niestety. Większość Polaków żyje od 1 do 1 każdego miesiąca, w tym zapożycza się u rodziny, czy znajomych żeby kupić chleb, czy mleko. Pracodawcy płacą najczęściej najniższą krajową. W Polsce pracownik „biurowy”, nieprodukcyjny ma dużo wyższe zarobki niż ten „robol” który jest produkcyjny. Ten produkcyjny człowiek, utrzymuje urzednika… czy ktoś mądry z rządu ( na którego tez pracuje „robol – produkcyjny” nie umie tego docenić?? Nie umie wynagrodzić człowieka, dzięki któremu może mieć stanowisko, darmowe obiadki itp. ?? Dajcie godnie zarobić, dajcie godnie żyć za ciężką pracę, a naród polski będzie zadowolony z rządu i będzie szczęśliwy we własnym kraju !!!

  2. Michał pisze:

    Bardzo trafny komentarz. W naszym kraju chyba nigdy się to nie zmieni. Zawsze będziemy mieli zachodnie ceny, a wschodnie zarobki. Ludzie, którzy wykonują cenną pracę nigdy nie będą godnie wynagradzani.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!