Podwyższenie wieku emerytalnego – sprzeciw związków

Już w momencie ogłoszenia przez Premiera Donalda Tuska podczas expose planowanych zmian w systemie emerytalnym wywołały one dość poważne poruszenie w niemal wszystkich środowiskach pracowniczych i związkowych. Najwięcej kontrowersji wzbudziły plany stopniowego podnoszenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Przypomnijmy, że docelowo zarówno kobiety jak i mężczyźni mieliby przechodzić ma emeryturę po ukończeniu 67 lat.

Im więcej czasu upływa od momentu ogłoszenia planowanych zmian tym coraz bardziej narasta niezadowolenie społeczne. Takowe stanowisko rządu pociągnęło za sobą spodziewane konsekwencje. Związki zawodowe zapowiedziały złożenie wniosku o referendum w sprawie planu podwyższenia wieku emerytalnego. Poza tym związki zawodowe zapowiedziały protesty przed, a także w trakcie nadchodzących Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które mają się odbyć w Polsce i na Ukrainie w tym roku. Zapowiedziały również wysłanie specjalnego listu do prezesa UEFA Michela Platiniego, w którym zamierzają poinformować go o nadchodzących protestach w czasie Euro.

Należy przypomnieć, że samo wydłużenie wieku emerytalnego nie jest jedyną przyczyną protestów społecznych. Wiele grup społecznych jest niezadowolona ze zmian, które ich zdaniem znacząco wpłyną na ich życie. Protestują między innymi strażacy, celnicy czy też funkcjonariusze służby więziennej, ponieważ chcą dostać takie podwyżki, jakie premier obiecał policjantom i żołnierzom. Protestują również górnicy, którzy nie zgadzają się na podatek od kopalni. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe przykłady to tylko czubek góry lodowej.

Liczba komentarzy: 2 do "Podwyższenie wieku emerytalnego – sprzeciw związków"

  1. waldek pisze:

    Nie wyobrażam sobie 67 letniego pracownika który całe życie pracował fizycznie np. na budowie a może będą znowu remontować budynki ZUS, PAŁACE WARTO ODNOWIĆ

  2. jarek pisze:

    mam 48 lat przepracowane 33 w wyniku reformy do wieku emerytalnego pozostało 19.Prosty RACHUNEK 33+19=52 .Po przepracowaniu 50 lat i przejściu na w pełni zasłużoną i wypracowaną eme w wieku 65 lat zacni wybrańcy Narodu zabiorą mi 50 procent ciężko zarobionych pieniędzy.i to ma być reforma dla mojego dobra.Szukając kasy chyba zapomnieli o LEKARZACH, PRAWNIKACH, AGENCJACH TOWARZYSKICH, MARKETACH, GALERIACH,KRUSIE PANIE PAWLAK,ALE O KASACH FISKALNYCH DLA TAXI TO NIE[nie jestem taksówkarzem]ot taka to reforma ZŁODZIEJSKA ale zgodna z prawem .Mając naście lat walczyłem czynnie o wolność sprawiedliwość i poszanowanie praw .Może czas wrócić do korzeni o sprawiedliwość [solidarność 2mln podpisów sld 700tys referendum nie było]bo to nie prawo a tyrania i żaden dialog tylko monolog nie tak wyobrażałem sobie Demokrację dotyczącej KAŻDEGO z nas.TO PRZAEKRĘT

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!