Odwrócony kredyt hipoteczny pomoże emerytom

Kolejny raz powraca temat odwróconych kredytów hipotecznych, jako sposobu zwiększenia emerytur. Jak wiemy sytuacja wielu polskich emerytów nie jest najlepsza, a takie właśnie rozwiązanie mogłoby ją znacznie poprawić. Ministerstwo Finansów opublikowało ostatnio projekt ustawy, dzięki której taki kredyt w końcu byłby możliwy do zaoferowania, a przede wszystkim bezpieczny dla samych emerytów. Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz wskazuje, że jest to dobre rozwiązanie dla emerytów, ale nie należy spodziewać się ogromnego zainteresowania kredytem zaraz po wejściu w życie ustawy.

Dopiero po kilku latach jej funkcjonowania będzie można ocenić czy był to pomysł trafiony. Tak mówi o odwróconym kredycie hipotecznym: „Niewątpliwie taka regulacja jest potrzebna zarówno ze względów społecznych, jak i ekonomicznych. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie większość mieszkań i domów ma status własnościowy. Po drugie w naszym kraju jest duże zapotrzebowanie na mieszkania, szczególnie o dobrym standardzie”.

Kilka ważnych cech kredytu wskazuje również analityk Home Broker, Marcin Krasoń: „Choć odwrócona hipoteka ma być produktem przeznaczonym dla seniorów, to projekt nie precyzuje minimalnego wieku osób, które mogą z niej skorzystać. Mówi jedynie, że kredytobiorcą może zostać osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. Prawdopodobnie, więc to banki konstruując ofertę, będą mogły zdecydować, jakich chcą mieć klientów”. (Źródło: PAP, finanse.wp.pl)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!