Nie będzie emerytur małżeńskich z OFE

Rząd ma zupełnie nowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytom, którzy oszczędzają na starość w II filarze, informuje „Gazeta Prawna”. Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak przedstawi go w czwartek pracodawcom i związkom zawodowym w Komisji Trójstronnej.

Wiceminister resortu Agnieszka Chłoń-Domińczak ujawniła „Prawnej” część nowych rozwiązań. Przewiduje się np. że kobiety, odchodzące na emeryturę przed ukończeniem 65 lat, otrzymają tzw. emeryturę okresową. Wypłacą ją OFE, a nie nowo powstałe zakłady realizujące wypłaty. Te zaczną działać dopiero w 2014 roku.

W wieku 65 lat wszyscy emeryci zyskają prawo do wykupienia dożywotniego, indywidualnego świadczenia kalkulowanego według wspólnych dla obojga płci tablic dalszego trwania życia. Nie będzie więc możliwości wykupienia ani emerytury małżeńskiej, ani z tzw. gwarantowanym okresem wypłaty. Zostanie za to wprowadzony trzyletni okres gwarancji wypłaty kapitału przekazanego do zakładu emerytalnego w razie śmierci emeryta w tym okresie.(PAP)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!