MPiPS: koszt waloryzacji emerytur wyższy o ok. 1 mld zł

Koszty tegorocznej waloryzacji rent i emerytur będą o ok. 1 mld zł wyższe od zaplanowanych w budżecie – poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Dodała, że minimalna emerytura wynosi obecnie 600 zł, co oznacza, że przy podwyżce o 6,5 proc. emerytura ta wynosić będzie ok. 630 zł.

Wiceminister przypomniała, że w budżecie na ten rok zaplanowano wskaźnik waloryzacji rent i emerytur o 5,6 proc., tymczasem „rzeczywisty” wskaźnik wyniesie 6,5 proc., co powoduje, że „przy braku zmiany ustawy budżetowej” trzeba znaleźć dodatkowo ok. 1 mld zł.

Jak dodała, rząd liczy na to, że uda się to pokryć ze zwiększonego wpływu środków ze składek ubezpieczeniowych, a „w sytuacji drastycznej istnieje możliwość zaciągania pożyczek przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych”.

Według Chłoń-Domińczak, gdyby podnieść wskaźniki do poziomu postulowanego przez PiS lub też związki zawodowe reprezentowane w Komisji Trójstronnej, „niedobór środków” w budżecie byłby jeszcze większy. Dodała, że utrzymanie wskaźnika na minimalnym poziomie poparły podczas obrad Komisji Trójstronnej organizacje pracodawców.

Wiceminister odpowiedziała w ten sposób na pytania posłów Stanisława Szweda i Beaty Mazurek (PiS) o to, jakie były przyczyny tego, że rząd nie przyjął postulowanego przez PiS zwiększenia udziału płac we wskaźniku waloryzacji rent i emerytur z 20 do 30 proc.

Posłowie pytali też jak rząd zamierza zrekompensować emerytom i rencistom „drastyczne podwyżki” cen gazu i żywności. Zdaniem PiS podwyżki te spowodowały, że „przewidywana waloryzacja emerytur i rent o 6,5 proc. nie pokrywa kosztów utrzymania”.

„Pragnę przypomnieć, że wskaźnik waloryzacji jest wskaźnikiem, który patrzy wstecz. W tym roku waloryzacja uwzględnia inflację za lata 2006 i 2007. Waloryzacja emerytur i rent, która będzie przeprowadzona w roku 2009 r., będzie uwzględniała wzrost cen, który nastąpi w tym roku” – odpowiedziała wiceminister.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!