Można ubiegać się o zawieszone emerytury

Jeżeli mówimy coś o emeryturach to musi być to coś związanego z reformą i przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Mimo że ustawa już funkcjonuje, a środki zostały przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wciąż nie milkną dyskusje na temat zgodności nowych przepisów z konstytucją. Aktualnie Trybunał Konstytucyjny bada czy rzeczywiście wystąpiły nieprawidłowości i ustawa jest niekonstytucyjna. Z jednej strony słyszymy zapewnienia przedstawicieli rządu o tym, że ustawa jest zgodna z konstytucją. Analizy ekspertów wskazują jednak coś zupełnie innego.

Dziś jednak zajmiemy się inną ustawą związaną z wypłatą emerytur. Od 19 lutego emeryci mogą ubiegać się o wypłatę świadczeń zawieszonych między 1 października 2011 roku, a 21 listopada 2012. Właśnie 19 lutego 2014 roku weszła w życie ustawa pozwalająca osobom uprawnionym do ubieganie się o wypłatę zaległych emerytur. Wszystko dzięki temu, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z przepisami wstrzymanie wypłaty emerytur osobom kontynuującym zatrudnienie bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą.

Emeryci mogą ubiegać się o wypłatę zaległych świadczeń wraz z odsetkami należnymi za zwłokę. Wypłatą będzie następować na wniosek osób uprawnionych. Co więcej ci emeryci, którzy nie czekając na wyrok Trybunału Konstytucyjnego skierowali sprawę do sądu i ją wygrali, co równoznaczne było z wypłatą emerytur, będą mogli również ubiegać się o zaległe odsetki. (Źródło: Bankier.pl, Informacyjna Agencja Radiowa)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!