Mąż nie podzieli się emeryturą z OFE z niepracującą żoną

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy o emeryturach kapitałowych. Ma uregulować sposób wypłaty pieniędzy gromadzonych w OFE. Przewiduje m.in., że kobiety w wieku 60–64 lat będą mieć wypłacaną emeryturę przez OFE.

Okresowa emerytura dla kobiet

Rząd proponuje, aby kobieta w wieku 60–64 lat miała za środki w OFE wypłacaną tzw. emeryturę okresową. Jeśli przejdzie na emeryturę mając np. 62 lata, będzie mieć wypłacane dożywotnie świadczenie z I filara, a z OFE otrzyma emeryturę okresową. Wypłaci ją fundusz, do którego należy. – Do ukończenia 65 lat OFE będzie wypłacać emeryturę uszczuplając zgromadzony kapitał – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Świadczenie to zostanie wyliczone na podstawie tablic trwania życia wspólnych dla mężczyzn i kobiet. Na przykład 60-letnia kobieta ma statystycznie do przeżycia (według wspólnych tablic) 245 miesięcy (20,5 roku). Jeśli zgromadzi na koncie w II filarze 30 tys. zł, otrzyma do ukończenia 65 lat około 122 zł miesięcznie. OFE wypłacając tę kwotę przez 60 miesięcy przekaże jej około 7,4 tys. zł. Na rachunku zostanie więc 22,6 tys. zł lub mniej, bo emerytura okresowa ma być waloryzowana jak świadczenie z I filara. Z drugiej strony kwota ta może być wyższa, bo OFE w czasie wypłat będzie inwestował środki emeryta. Jeśli członek OFE umrze w okresie wypłaty emerytury okresowej, pozostały kapitał odziedziczą osoby przez niego wskazane. Jeśli natomiast klient OFE nie zgromadzi w II filarze kapitału równego 20-krotności zasiłku pielęgnacyjnego (obecnie 3263 zł), nie nabędzie prawa do emerytury okresowej. Wtedy jego kapitał z OFE trafi do ZUS, powiększając emeryturę z I filara.

Paweł Wypych, były prezes ZUS ocenia, że takie rozwiązanie wprowadzi bałagan prawny. Tłumaczy, że 60-letnia kobieta będzie przez pięć lat pełnym emerytem z I filara i quasi-emerytem z II filara. Także Paweł Pelc, ekspert ubezpieczeniowy, ma wątpliwości dotyczące rządowej propozycji. Wskazuje, że prowadzi ono do obciążenia kobiet w wieku 60-64 lat pełnym ryzykiem inwestycyjnym, w tym spadkiem wartości kapitału zgromadzonego w OFE.

Emerytura dożywotnia

Osoba 65-letnia będzie przenosić zgromadzony w OFE lub pozostały po wypłacie emerytury okresowej kapitał do odrębnego zakładu emerytalnego. Ten przyzna jej świadczenie dożywotnie (też obliczane na podstawie wspólnych tablic). Ofertę zakładów będzie przedstawiał ZUS. Podobnie jak w przypadku emerytury okresowej, jeśli w wyniku podzielenia kapitału przez dalsze trwanie życia nie osiągnie się kwoty miesięcznej emerytury (50 proc. zasiłku pielęgnacyjnego, tj. 81,57 zł), pieniądze z OFE trafią do ZUS. Nie w 2009 roku, ale w 2014 roku powstaną więc zakłady emerytalne zajmujące się wypłatami świadczeń dożywotnich.

Więcej w „Gazecie Prawnej”.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!