LiD: „Solidarność” chce opóźnić prace nad zmianą Karty Nauczyciela

Zdaniem polityków LiD, NSZZ „Solidarność”, organizując zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, chce opóźnić prace w Sejmie nad podobnym projektem LiD w tej sprawie.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Stefan Kubowicz poinformował w czwartek, że związek przygotował obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada, że pensje nauczycieli będą wyższe (będą stanowiły większy niż obecnie procent kwoty bazowej określanej co roku w budżecie). Autorzy projektu chcą ponadto, aby przywilej przechodzenia na wcześniejsze emerytury został zachowany bezterminowo.

„To co proponuje +Solidarność+, to wyważanie otwartych drzwi, ponieważ projekt jest w Sejmie, będzie procedowany. Rzecz polega na tym, aby większość posłów poparła ten projekt” – mówił na czwartkowej konferencji prasowej poseł LiD Artur Ostrowski.

Przypomniał, że podobny projekt dotyczący zmian w Karcie Nauczyciela w listopadzie złożył w Sejmie klub LiD. Według niego, projekt centrolewicy przewiduje „znaczące” podwyżki dla nauczycieli, w tym 100 procent dla nauczycieli-stażystów.

Jak dodał Ostrowski, zmiany zakładają też coroczną waloryzację kwoty bazowej płac nauczycieli oraz negocjacje ze związkami zawodowymi.

„To wszystko jest w naszym projekcie, nie trzeba zbierać podpisów pod projektem obywatelskim. Należałoby poprzeć nasz projekt i myślę, że tak się stanie podczas obrad komisji (edukacji, nauki i młodzieży) i obrad plenarnych Sejmu” – podkreślił Ostrowski.

„Działanie +Solidarności+ idzie w kierunku, aby opóźnić procedowanie nad tą ustawą, co może spowodować, że tym działaniem Związek Zawodowy +Solidarność+ przyczyni się do tego, że nauczyciele w odpowiednim czasie nie otrzymają podwyżek” – ocenił z kolei szef SLD Wojciech Olejniczak.

Zaapelował do „S”, by związek „zaprzestał obłudnego działania i przestał szkodzić polskim nauczycielom”.

Ostrowski poinformował też, że w poprzedniej kadencji do Sejmu trafił obywatelski projekt (autorstwa OPZZ) nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który regulował kwestie emerytur pomostowych m.in. dla nauczycieli. Jak powiedział, obecnie trwają rozmowy między OPZZ a marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, by projekt mógł znów trafić do Sejmu.

Olejniczak poinformował też, że wystosował interpelację do minister pracy Jolanty Fedak w sprawie emerytów i rencistów. W jego opinii, potrzebne są odpowiedzi wszystkim przyszłym świadczeniobiorcom na pytanie m.in o to, kiedy rząd przedłoży do Sejmu projekty ustaw dotyczące emerytur pomostowych i zasad wypłat świadczeń z drugiego filaru i czy niedostosowanie systemów informatycznych może wpłynąć na opóźnienie wypłat.

Jak dodał szef klubu LiD, ważną kwestią poruszoną w interpelacji jest też to, czy rząd zamierza przesunąć o kolejny rok termin obowiązywania dotychczasowych zasad w zakresie wcześniejszych emerytur i jakie koszty dla budżetu państwa wiązałyby się z taką decyzją.

„To nie może być tak, że rząd premiera Donalda Tuska zrzuca pełną odpowiedzialność na poprzedników, a sam nie przedstawia działań związanych z naprawą sytuacji emerytów i rencistów” – podkreślił Olejniczak.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!