LiD proponuje wprowadzenie minimalnej emerytury

Klub LiD złożył do marszałka Sejmu projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wprowadza minimalną emeryturę. Zakłada on, że minimalna emerytura i renta wynosiłaby 50 proc. przeciętnej emerytury.

„Prawie 9 mln emerytów i rencistów żyje w skrajnym ubóstwie przy galopujących wzrostach cen żywności i energii. Nie możemy wprowadzać ulgi dla najbogatszych a zapominać o tych, którzy potrzebują pomocy” – argumentowała na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie pomysłodawczyni projektu Anita Błochowiak (LiD).

Jak podkreśliła, projekt dotyczy osób starszych, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. „I dochodzi do dramatycznych wyborów pomiędzy zakupem żywności, a zakupem leków” – dodała.

Według projektu, minimalna emerytura i renta wynosiłaby 50 proc. przeciętnej emerytury czy renty. „Plus 1 proc. za każdy dodatkowy przepracowany rok ponad ustawowe 25 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn” – wyjaśniła posłanka LiD. Średnia emerytura wypłacana przez ZUS wynosi obecnie 1,3 tys. zł.

Projekt LiD zakłada, że w każdym kolejnym roku do 1 marca ustalana byłaby wysokość minimalnej emerytury. Wówczas są dane GUS o przeciętnej emeryturze.

„Osoby, które mają minimum przepracowanych lat będą miały podwyżkę (emerytury czy renty) o koło 10 proc. a każda osoba, która przepracowała więcej lat będzie miała znaczący wzrost” – oceniła Błochowiak.

Skutki finansowe projektu LiD szacowane są na około 2,2-2,5 mld złotych. Błochowiak zaznaczyła, że kwota ta musiałaby być zabezpieczana w corocznym budżecie państwa. (PAP)

Liczba komentarzy: 2 do "LiD proponuje wprowadzenie minimalnej emerytury"

 1. Maciej pisze:

  Wydaje sie to totalnie chybiony pomysl.

  Jeśli ktoś nie zapracował na swoją emeryturę to są inne środki, żeby pomóc.
  1. np. zasiłek emerytalny wypłacany biorąc pod uwagę całość dochodów emeryta.
  W wielu wypadkach jest tak że dana osoba ma dodatkowy dochód poza emeryturą lub majatkiem, np mieszkaniem lub gospodarstwem. W takich wypadkach gdy dana osoba jest samowystarczalna dawanie jej wiecej niz wypracowala kosztem innych emerytow wydaje sie niemoralne.

  2. Wskaznik 50% przecietnej emerytury rowniez jest nieodpowiedni.
  Oczywiscie powinna istniec liczba okreslajaca minimum socjalne, i niedostatek w dochodach na emeryturze powinien byc wyrownywany zasilkiem, byc moze zaleznym od miejsca zamieszkania, tego czy dana osoba posiada mieszkanie czy wynajmuje itp.

 2. Jerzy pisze:

  Moze ktos odpowie mi na to pytanie? Urodzilen sie 1948 i przepracowalem w Polsce 14 lat. Przeoisy mowia ze musze miec przepracowane 20 lat zeby dostac emeryture. Ja nie spelniam wymagan, to znaczy ze nie bade mial zadnej emerytury? Moze ktos odpowie mi na to pytanie.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!