IKE – III filar emerytalny coraz gorzej

Nie chcemy odkładać dodatkowych pieniędzy na emeryturę. W tym roku po raz pierwszy zmalała liczba osób, które oszczędzają w tzw. III filarze. Indywidualne konta emerytalne (IKE) zamknęło ponad 120 tys. Polaków

Na emeryturę możemy oszczędzać w III filarze już od czterech lat. To nasz dobrowolny wkład, aby świadczenie było wyższe. Wystarczy otworzyć indywidualne konto emerytalne (IKE) w banku, firmie ubezpieczeniowej, towarzystwie funduszy inwestycyjnych lub biurze maklerskim. Ma to być ostatni z trzech filarów naszej przyszłej emerytury: po części pochodzącej z ZUS (pierwszy filar) i otwartego funduszu emerytalnego (drugi filar). Zachętą jest zwolnienie z podatku Belki. Oszczędzać dodatkowo na starość można również dzięki polisie na życie albo funduszowi inwestycyjnym, ale płaci się wtedy „Belkę”.

Mimo to IKE od początku nie cieszyły się dużym zainteresowaniem Polaków, ale tak źle jak teraz jeszcze nie było. W tym roku po raz pierwszy zmalała liczba osób, które na emeryturę odkładają w trzecim filarze. Z informacji zebranych przez „Gazetę” wynika, że w tym roku z IKE wycofało się przeszło 120 tys. osób! W tym czasie nowe konto założyło jedynie 45 tys.

W efekcie liczba wszystkich oszczędzających zmalała do 840 tys.

Kuleją też składki. W sumie na IKE odłożyliśmy dotąd zaledwie nieco ponad 1,5 mld zł. W skali roku ubyło blisko 400 mln zł. Plany były zupełnie inne. Kiedy ruszała reforma emerytalna, jej twórcy zakładali, że tylko w ciągu pierwszego roku na IKE wpłynie 4 mld zł. Otworzyć je miało nawet 7 mln Polaków.

1,5 miliarda złotych – zaledwie tyle odłożyliśmy na kontach emerytalnych

Co się dzieje? Na pewno daje o sobie znać kryzys finansowy, który skłania do cięcia wydatków z domowego budżetu niezwiązanych z bieżącym utrzymaniem. Ale z badań koncernu AXA wynika też, że Polacy nie chcą dodatkowo oszczędzać na starość, bo ich zdaniem emerytura i tak będzie co najmniej tak samo wysoka jak ich ostatnie wynagrodzenie. Aż jedna trzecia badanych liczy nawet na to, że będzie zdecydowanie wyższa.

Tymczasem z symulacji Ministerstwa pracy wynika, że w nowym systemie przeciętna emerytura będzie nawet o jedną trzecią niższa niż ta, która obowiązuje dzisiaj. I tak 45-letnia dziś lekarka, jeśli zarabia 5 tys. zł brutto, po zakończeniu pracy dostanie tylko 2,2 tys. zł brutto. – Jeżeli w tej chwili nie zaczniemy oszczędzać, to przyszłość emerytalna dla wielu osób może być trudna – ostrzega Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.

Eksperci alarmują: jeśli sami nie zaczniemy oszczędzać na emeryturę, na starość będziemy klepać biedę. Sytuację próbuje ratować rząd. Z jego inicjatywy Sejm w ubiegłym miesiącu zwiększył m.in. limit wpłat na IKE zwolniony z podatku Belki – z 4,5 tys. zł do 9 tys. zł rocznie. Pozwolił też na wypłacanie części oszczędności jeszcze przed przejściem na emeryturę.

Zdaniem ekspertów to za mało. – Podniesienie limitu wpłat na IKE nie zachęci do oszczędzania osób o niższych dochodach, bo one i tak nie wykorzystują dzisiejszych limitów – uważa Andrzej Maciążek z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

W ubiegłym roku na konto emerytalne wpłacaliśmy średnio 1719 zł, a w tym już tylko niespełna tysiąc złotych.

– Choć wprowadzone zmiany zmierzają w dobrym kierunku, to trudno je nazwać przełomowymi – przekonuje Bernard Waszczyk, analityk Open Finance. Jego zdaniem dopiero wprowadzenie ulgi podatkowej dla oszczędzających na IKE mogłoby zachęcić Polaków do dodatkowego odkładania pieniędzy na emeryturę. Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych postuluje, żeby każdy, kto oszczędza na IKE, mógł odpisać rocznie od podstawy opodatkowania do 12 tys. zł. Dzięki temu oszczędzalibyśmy przynajmniej 19 proc. wpłaconych na IKE pieniędzy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Liczba komentarzy: 20 do "IKE – III filar emerytalny coraz gorzej"

 1. koko pisze:

  III filar !!! Nigdy więcej !!! Akwizytorzy od początku nabijali ludzi w butelkę, że będą to pieniądze odkładane na własnym indywidualnym koncie, a one przez 3 lat szły do wspólnego wora ,żeby niby po 3 latach pracowały już na siebie i tak po 4 latach oszczędzania i podnoszeniu składki co kilka miesięcy było całe nic!!! Mówiono mi,że po 3 latach w razie kiepskiej sytuacji finansowej będzie możliwość zawieszenia płacenia składek na pewien czas – KOLEJNE KŁAMSTWO !!! Po ponad 4 latach oszczędzania gdy odmówiono mi zawieszenia wpłacanych składek zdecydowałam się wycofać swój zgromadzony wkład i okazało się , że było to mniej niż 50 % wpłacanych przez ponad 4 lata pieniędzy !!!! Firma , która ani grosza nie włożyła zyskała na moich wpłatach więcej niż ja!!! A gdzie odsetki , które bym dostała oszczędzając w banku?!!!! Operowali moją kasą ponad 4lata i dobrze się obłowili, a ja zostałam na lodzie !!!! Ale lepij wcześniej się o tym przekonać niż odkładać sobie od gęby całe życie i na starość zostać z kwitkiem w ręku !!!!!!!!!!! TERAZ ODKŁADAM DO SKARPETY I NA PEWNO NIKT MNIE JUŻ W BUTELKĘ NIE NABIJE. WIEM ,CO MAM I ILE I SAMA MOGĘ DECYDOWAĆ CZY I JAK TE PIENIĄDZE INWESTOWAĆ , BY ZARABIAŁY NA SIEBIE . A WY PISZCIE SOBIE DALEJ TE BANIALUKI DLA NAIWNYCH !!!! POWODZENIA

  • ja pisze:

   swięta prawda moja córka ponad 6 lat oszczędzała i co dostała , gdyby te pieniądze lokowała w banku miała by więcej z zaoszczędzonych wpłat z oprocentowaniem , oni ponad 40% ukradli , szuje i złodzieje . Tak samo z funduszami , też osobiście zostałam okradziona , dając ponad 16 tys.oszczędności , zwrócono mi niecałe 9 tys. , to ostatnia taka inwestycja , bandyci giełdowi , nażarli się naszych pieniędzy i jak tu wierzyć komuś, skoro nie umieją zarządzać powierzonymi pieniędzmi niech się za to nie biorą , nabijają kieszenie ciężko odłożonymi środkami przez ludzi którzy chcieli im zaufać.Banda a nie kryzys!!!

   • specjalista pisze:

    Szanowna pani, tak to jest gdy trafimy na nieuczciwego agenta który nie potrafił pani wyjaśnić wszystkich szczegółów z OWU. Inwestycje takie jak IKE powinny być składane min. 10 lat. Gdyby pani córka w 11 roku życia polisy dostała by 100 % wszystkich składek + wypracowany zysk. To nie jest prawdą że Ubezpieczyciele są złodziejami bo by jak tak było to było by dużo pozwów zbiorowych. Życzę pani i pani córce abyście trafiły na rzetelnych agentów którym zależy na takich osobach jak pani i pani córka.

 2. Grishka pisze:

  Dałem się nabrać na emeryture z IKE. Założyłem konto w banku (nie bedę reklamował jaki) panie popadły w popłoch bo tego nie robiły. Zanim się udało, bank odwiedzałem trzy razy. Potem przez rok wojowałem z jakimś programem koputerowym który każdą moją wpłatę zwracał mi na drugi dzień. Po roku postanowiłem wycofać wkład z IKE i tu znów nastąpił problem, już myślałem, że będę musiał podać nr. swojego obuwia. Po wycofaniu wkładu okazało się, że dostałem 47% swoich zgromadzonych pieniędzy. Zostałem zdrowo walniety w uszy. Już nie uwierzę w żadne zapewnienia Państwa Polskiego które będzie mi robić dobrze za moje własne ciężko zarobione pieniądze, to kant jak cię obywatelu okraść z twoich pieniędzy. Gdybym miał te pieniądze wpłacone na zwykłym koncie osczędnościowym to po roku miałbym chociaż jakieś marne odsetki. A tak miałem potężną stratę finansową, której mi nikt nie zwróci. MĄDRY POLAK PO SZKODZIE!!!!! Wszystkie te artykuły które tak ładnie opisują IKE są dla naiwnych. Ja się sparzyłem, nie idźcie tą drogą omijajcie IKE są inne formy oszcędzania, choćby do skarpety, nie będzie odsetek ale nikt nie zakosi wam 53% zgodnie z literą prawa. Jak teraz poczytałem, że gdybym wpłacał przez pięć lat i chciał wycofać te pieniądze to nie zotałbym ukarany finansowo. A kto wam zagwarantuję, że życie nie zmusi do wycofania zgromadzonych funduszy na IKE (odpukać, choćby na leczenie) przed upływem pięciu lat. ODRADZAM, ODRADZAM I JESZCZE RAZ ODRADZAM.

 3. Józef pisze:

  ja także zostałem nabity w butle po jakimś gazie bo domnie przyjechał osobiście przedstawiciel IKE i poinformował mnie że koniec oszczędzania w pogodnej jesieni coś trzeba zrobić z tymi pieniędzmi i najleprzy będzie III filar no i tak się stało wpłaciłem tam ponad 55 tyś ,no po trzech latach zostało 18tyś a teraz po pięciu latach jest troszkę więcej do wieku emerytalnego coraz dalej jak zakładałem III filar to brakowało mi kilka latek a teraz to zaraz będzie 10 latek no jak dojdzie do realizacji to chyba dzieciaki będą się cieszyć no i także najbardziej bank Ha Ha Ha

 4. Przyszły emeryt pisze:

  Gratuluje Wam wszystkim, którzy wycofali pieniądze z IKE czy 3 filaru (jak zwał, tak zwał). Sami jesteście sobie winni, ale na głupotę nie ma rady. Szkoda tylko, że rozsiewacie ją w około. Wystarczyło słuchać uważnie tego co mówi Doradca Finansowy i Przeczytać OWU (jeśli nie potraficie czytać, poproście kogoś z rodziny lub sąsiadów). Teraz trochę faktów.
  Każdy taki fundusz inwestycyjny w pierwszych 4-5 latach jest stratny, ale też każdy (nawet najgorszy) w dłuższym okresie czasu zarabia. Teraz temat tego, że dostaliście około 50% tego co wpłaciliście (i tu znowu trudny temat lektury OWU). Wszystko jest ściśle związane z kosztem wykupu całkowitego, który w różnych ofertach jest inny, ale średnio dopiero po 15 latach nie ma prowizji potrącanej od aktywów funduszu.

  Na koniec krótko.
  Podziękujcie sami sobie, że jesteście stratni i zanim zaczniecie pisać takie bzdury Przeczytajcie warunki umowy.

  Pozdrawiam i życzę kokosów z oszczędności w skarpecie.

  • aska 36 lat pisze:

   Dokladnie tak jak tu ktos napisal sluchac I czytac ze zrozumieniem ciemnoto trzeciego swiata …..ja odkladam 500 zl miesiecznie I wiem ze praktycznie w pierszych 10 latach lipa nawet za 20 lat dostane 16 tys mniej niz wplace alr…… Wiem ze moje dzieci gdy umre nie zostano na lodzie jak ja kiedys …a mi wystarczy …… Cokolwiek chcecie otworzyc sluchajcie co mowia I czytajcie … I cierpliwosci bo jeszcze sie taki system nie urodzil co ze skladki rocznej tysiac zl po 3 latach da wam 10 tys litosci 😉

 5. miro pisze:

  jeśli nie zapłaci sie choć jednej raty w roku to potrącane jest 50% ogólnej sumy wię nawet jeśli chce się wycofać z funduszu to trzeba o tym pamiętać

 6. amiko pisze:

  dziadostwo i tyle – jedno wielkie oszustwo !!
  przez 5 lat wpłacałem na tak zwany III filar – co dało kwotę ok 15.0000 – na koncie jest 4000 zł !!! pytam gdzie moja kasa i jak była inwestowana przez te lata – Filar w tamtym tygodniu zamknałem co nie było takie proste bo non stop byłem nagabywany przez agenta – telefony, emaile – jak w ogóle śmiałem bez jego zgody zamknąć konto. ehhh no cóż człwoiek całe zycie się uczymy….

  • Lidia pisze:

   A ja wpłacam ponad 6lat na ike po 100 zł/mc.Wpłaciłam już 7300zł a wartość wykupu to 8400.800zł zysku przez 6 lat. T niewiele, ale bzdur nie gadajcie tylko oszczędzajcie.

   • ike pisze:

    jestem też agentem ale to co piszesz to bzdura oszustwo te ike i iii filar złodzieje ja to mówię wszystkim a owu dobrze znam koleżanko weż zmień zawód..złodziejskie państwo

 7. damian pisze:

  Mam 37 lat i otrzymuje emeruture co trzeci miesiąc do domu. Mam ją w domu i nikt mi ja nie zabierze. Pozdrawiam stratnych.

 8. Zibiollo pisze:

  A ja mam taką sytuację
  Oszczędzałem przez 10 lat wpłacając po około 130zł
  a do wypłaty teraz mam 13550zł. I jak ktoś mi zasuwa farmazony że fundusz przez pierwsze 4 lata przynosi straty to ja się pytam co robi przez kolejne 6 lat? Bo w moim i pewnie większości Waszych przypadków też.
  Dając tą kasę na głupią lokatę 6% miałbym zdecydowanie więcej.
  Może ktoś to policzy?
  OFE i inne shity to banda złodziei oszustów i darmozjadów. Bierzcie swoją forsę i w nogi!!!

 9. Piotr pisze:

  Te filary, to bez sensu…Każdy gada jakby był jasnowidzem..A jeden powiedział, że do jutra można jeszcze ostygnąć heheh…e Lepiej pojeść dobrze, zwiedzić coś jak wpłacać komuś za darmo swoje ciężko zapracowane pieniądze. Każdy mówi, że tylko jego firma jest najlepsza i jeśli nie wejdziesz z nim w cyrograf, to skonasz jak zebrak na starość..Co za pycha.. Bóg jeden wie co ich może spotkać na starość i tych, co to wymyślili..Świetemu Pawłowi kruki na starość chleb przynosiły i obył się bez filarów złotego cielca…

 10. malgosia pisze:

  Ciekawe, wlasnie jestem po wizycie u agenta, który chcial mi opchnac IKE. Na dzisiaj Oprocentowanie 4,5% i w kazdej chwili moge wycofac wklad. Jedyna „strata” to podatek Belki jesli wyplacam pieniadze przed osiagnieciem 60 roku zycia. Kon by sie usmial!

 11. Marek pisze:

  A ja mam taką sytuacje wpłacam od 8 miesięcy na IKZE i IKE i po pierwsze od jednego odliczam 1350 zeta w picie 37, i jest o.k.

 12. Marek pisze:

  IKE to instytucja, która bardzo dobrze żyje sobie za pieniądze naiwnych do których również należałem! NIE DAJCIE SIĘ OSZUKIWAĆ ZABIERAJCIE WSZYSTKO CO TAM MACIE< INWESTUJCIE W ZIEMIĘ, NIERUCHOMOŚCI, A NIE COŚ WIRTUALNEGO! SZCZEGÓLNIE UWAŻAJCIE NA AVIVĘ!!!!

 13. Basia pisze:

  Oszczędzałam przez 18 lat i daleko mi do odzyskania swoich pieniędzy. Jeśli zerwę umowę to od jakiego „zysku” będę miała potrącony podatek Belki ?

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!