GUS na temat OFE i PTE

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego coraz mniejsza liczba Polaków decyduje się na przekazanie części swojej składki emerytalnej na Otwarte Fundusze Emerytalne. W ubiegłym roku prowadziły one około 17 milionów rachunków. Ponad 16,5 miliona osób (8,7 miliona mężczyzn i 7,9 miliona kobiet) zdecydowało się na OFE. Fundusze gromadzą oszczędności Polaków. Trafia tam bowiem 2,8% wysokości ich wynagrodzenia brutto.

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych na koniec 2015 roku wyniosły w sumie prawie 141 miliardów złotych. W ciągu bieżącego roku wartość ta zmalała o prawie 6%, co daje 8,5 miliarda złotych mniej w porównaniu do poprzedniego. W ciągu 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do II filaru ponad 3 miliardy złotych i 34 miliony złotych odsetek. Z roku na rok jednak kwoty te są mniejsze. Od początku istnienia OFE, ZUS przekazał do nich ponad 206 miliardów złotych składek oraz 3,5 miliarda złotych odsetek.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne są powołane zostały do zarządzania funduszami emerytalnymi. Licencję na działalność tych podmiotów wydaje Komisja Nadzoru Finansowego.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!