Fundusze emerytalne nie grają wbrew rynkowi

Wyraźnie spadł udział akcji w portfelach OFE. Wieloletnia obserwacja pokazuje, że zarządzający nie lubią działać wbrew rynkowi. Największy udział akcji był na szczycie hossy i zmniejsza się wraz ze spadkami kursów. I to mimo, że do funduszy co miesiąc płyną pieniądze – mówi Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.

Z listy ulubieńców funduszy emerytalnych zniknęły m.in. Getin, ING Bank Śląski, PGNiG, Polimex i Cersanit. Zaufanie zarządzających zyskuje natomiast informatyczne Asseco.

Tylko w 27 spółkach zarządzający otwartymi funduszami emerytalnymi zaangażowali powyżej 1 proc. aktywów. Lista jest o cztery pozycje krótsza niż pół roku temu i aż o 18 niż rok temu.

Kilka spółek zniknęło z listy istotnych pozycji. PGNiG jeszcze pół roku temu był dużą pozycją dla czterech OFE, a Cersanit dla trzech. Dziś obie firmy dla żadnego. Sporo na znaczeniu stracił też Polimex Mostostal – pół roku temu aż pięć funduszy miało w nim ponad 1 proc. aktywów, a dziś tylko jeden. Fundusze odwróciły się od sektora bankowego. Getin – pół roku temu był istotny dla pięciu funduszy, BZ WBK dla trzech, Millennium dla dwóch. Dziś wierny pozostał im tylko jeden. ING Bank Śląski był istotny dla trzech OFE, a teraz nie ma go żaden fundusz.

Nie oznacza to, że fundusze sprzedawały akcje tych banków, ale po prostu nie kupowały ich na tyle dużo, by utrzymać pozycję. Można to traktować jako wotum nieufności – mówi Marek Juraś, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

W oczach zarządzających zyskało natomiast Asseco. Pół roku temu było w portfelach jednego OFE, dziś już trzech.

Więcej na ten temat w „Pulsie Biznesu”.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!