Emerytury żołnierzy bez zmian?

W resorcie obrony narodowej nie zostały rozpoczęte żadne prace dotyczące zmian w systemie emerytalnym żołnierzy – podkreślił dziś szef MON Bogdan Klich.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi wicepremiera i szefa MSWiA Grzegorza Schetyna, że jego ministerstwo przygotowuje projekt reformy emerytur przewidujący m.in. zmiany w zakresie czasu nabywania praw do nich. Propozycje mają być przedstawione w przyszłym roku, a obowiązywać od 2010. Schetyna nie wykluczył, że projekt objąłby wszystkie służby mundurowe.

„Przyglądam się z uwagą temu, co robi premier Schetyna” – powiedział dziennikarzom w Warszawie szef MON.

„Naszym zadaniem jest teraz przeprowadzenie skutecznej profesjonalizacji; to jest horyzont 2010 r. To jest zadanie, na którym się koncentruję, drugie równoległe to modernizacja. Te sprawy pochłaniają 100 procent mojej uwagi” – dodał.

„Zmiany w systemie emerytalnym żołnierzy zmniejszyłyby zainteresowanie służbą w armii”

W środowisku wojskowych panuje opinia, że zmiany w systemie emerytalnym żołnierzy zmniejszyłyby zainteresowanie służbą w armii. Dla wielu uprawnienia w tym zakresie są jednym z „magnesów” wstępowania w jej szeregi.

Schetyna pytany dziś w RMF FM, czy projekt reformy emerytur obejmie wszystkie służby mundurowe, odparł: „Tak musi być. To jest kwestia pracy”.

Indagowany, czy „deklaruje, że żołnierze i funkcjonariusze służb nie będą przechodzili po 15 latach pracy na emeryturę” Schetyna powiedział, że „nie chce mówić o żołnierzach, bo nie podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale wszystkie służby podległe MSWiA ta reforma będzie dotyczyć”. „Ona oczywiście musi też w jakiś sposób korespondować z sytuacją w wojsku. Ta sytuacja musi się odmienić” – dodał.

Źródło: PAP

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!