Emerytury tylko z ZUS-u

Z ostatnich informacji wynika, że w przyszłości emerytury będą wypłacane tylko przez ZUS. Nie powstaną specjalne zakłady emerytalne, do których po przejściu na emeryturę miałyby trafić pieniądze zaoszczędzone przez Polaków w OFE. Ma zostać przygotowana odpowiednia propozycja zmian w systemie emerytalnym tak, aby wszystkie pieniądze trafiały do ZUS-u.

Taki pomysł ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Grupa ekspertów popierająca takie zmiany twierdzi, że wypłacanie emerytur przez ZUS jest po prostu tańsze niż miałoby to miejsce w przypadku specjalnych zakładów emerytalnych. Poza tym uważają, że jeżeli chodzi o wypłaty to ZUS jest systemem stabilnym.

Odmiennego zdania są jednak oponenci takiego pomysłu. Według nich taka sytuacja byłaby zaprzeczeniem sensu reformy emerytalnej. Przekazywanie pieniędzy do instytucji podlegającej decyzjom politycznym byłoby niebezpieczne. ZUS musiałby wdrożyć kolejne nowe systemy do obsługi środków napływających z OFE, co mogłoby utrudnić sprawne funkcjonowanie.

Liczba komentarzy: 1 do "Emerytury tylko z ZUS-u"

  1. […] Ten ciekawy tekst pochodzi ze strony:  Emerytury tylko z ZUS-u | Fundusze Emerytalne OFE […]

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!