Emerytury częściowe

Jak poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz projekt ustawy emerytalnej, który między innymi podwyższa wiek emerytalny ma trafić do sejmu jeszcze w kwietniu. Minister stwierdził, iż sejm zajmie się projektem ustawy emerytalnej po świętach Wielkanocy, ale nie na pierwszym posiedzeniu, lecz na którymś z kolejnych. Poza tym minister stwierdził, iż liczy na to, że ustawa już w maju trafi na ręce prezydenta.

 

Takowe założenia są efektem porozumienia, do którego doszli koalicjanci. Przypomnijmy, że pomiędzy politykami Platformy Obywatelskiej, a PSL toczył się spór miedzy innymi o kwestie związane z wydłużeniem wieku emerytalnego. Według ustaleń wiek emerytalny będzie stopniowo podnoszony od 2013 roku. Zgodnie z porozumieniem, jakie zawarli politycy wprowadzone zostaną emerytury częściowe. Prawo do takowych emerytur częściowych będą mieć kobiety od 62 i mężczyźni od 65 roku życia. Wysokość tego typu świadczeń ma wynosić pięćdziesiąt procent zwykłych emerytur. Takie przynajmniej założenia zostały przyjęte na dzień dzisiejszy.

 

Wypłata takowych emerytur mogłaby mieć miejsce bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do tego typu świadczeń będzie osiągnięcie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. W przypadku kobiet będzie to 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat. Poza tym koalicjanci ustalili, że w przypadku osób ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z takowych emerytur nie będzie wpływało na obniżenie docelowej emerytury po uzyskaniu pełnego wieku emerytalnego.

 

Politycy zadecydowali również, że w oddzielnej ustawie zostanie zaproponowane kilka rozwiązań mających na celu wspieranie polityki prorodzinnej. Ma to być między innymi możliwość zawieszania jednoosobowej działalności gospodarczej na czas urlopu wychowawczego do trzech lat na każde dziecko. W tym czasie składki ZUS będą opłacane z budżetu. Również składki podczas urlopu wychowawczego osób ubezpieczonych w KRUS oraz osób nieubezpieczonych będą opłacane z tego samego źródła.

Liczba komentarzy: 2 do "Emerytury częściowe"

  1. Patrycja pisze:

    Zamiast obniżać wiek emerytalny, żeby zmniejszyć bezrobocie, podwyższają do 65 lat! Ciekawe, co bardziej się opłaci- płacenie dofinansowań i świadczeń młodym, którzy będą zakładać rodziny, czy tych marnych emerytur ludziom, którzy sobie na to zapracowali!?

  2. piątek pisze:

    zgadzam sie z wczesniejszą wypowiedzią,widzę ze młodzi siedzą bez pracy jak i Ci po piecdziesiątce ktorzy mają staz pracy 35 lat a nie mają wieku(kobiety),jaki jest sens oszukiwania tych Polakow,nie dajemy młodym szansy do pracy by mogli się przyuczyc odpowiedniego zawodu lub przekwalifikowac,jako Panstwo stwarzacie zagrozenie dla młodych i całego narodu.Ja mam 37 lat pracy i chcę przejsc na emeryturę ale powod,jestem za młoda bo mam 53 lata.Pytam ile lat mam jeszcze pracowac,czuję sie juz zmęczona,chcę byc opiekunką wnuczat by młodzi mogli pracowac i mogli byc satyswakcjonowani w swych zawodach .Niech ludzie powracają za granicy i tu im zapewnic pracę.Czy nie wstyd naszemu Prezydentowi ze jego narod musi zebrac za granicą za chlebem?,nie widzi jak związki przez takie zycie rozpadają sie czesciej jak wczesniej a młodzi nie chcą miec dzieci tylko dlatego ze ktos ich miejsca w pracy zajmie idac na urlop macierzynski.
    Prezydencie pytam ile lat maja pracowac kobiety jeszcze ktore juz przepracowały 35 lat,w tym praca,nauka i etat w domu.
    .

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!