Emerytura z ZUS czy OFE?

Premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym w skutek, których składka na OFE miałaby zostać obniżona z 7,3 % do 2,3 %. Różnica ma trafić na indywidualne konta zarządzane przez ZUS.

PiS złożył w Sejmie własny projekt zmian dotyczących systemu emerytalnego. Jednym z podstawowych założeń propozycji jest możliwość wyboru pomiędzy oszczędzaniem w OFE a ZUS. Według twórców projektu ma to zmusić fundusze do konkurowania o klienta. Obecnie każdy na mocy prawa musi zostać przypisywany do konkretnego funduszu. Jeżeli zmiany postulowane przez PiS weszłyby w życie każdy młody pracownik zaczynający pracę miałby możliwość wyboru czy chce oszczędzać tylko w ZUS czy też oddawać część swoich składek do wybranego OFE. Likwidacji miałby również ulec system losowania. Dodatkowo ubezpieczony będzie mógł sam ustalić wysokość swoje składki przekazywanej do funduszu. Będzie miał również możliwość jej zmiany, co dwa lata. Proponowane wysokości składek to 2,3, 4,5, 6 i 7,3 %. W przypadku wyboru niższej składki do funduszu powiększona zostanie składka do ZUS.

Liczba komentarzy: 2 do "Emerytura z ZUS czy OFE?"

  1. […] Wpis zainspirowany tym artyku?em: Emerytura z ZUS czy OFE? […]

  2. marek święcki pisze:

    prosze mi podac nr konta gdzie mam wpclac skadke na ofe z axa ,prosze mi pryszalc nr konat, gdzie mma wpcla, i rpospetk wasz, bohaterow katynia9:55 cz=-wa

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!