Decyzja na początku września

Jak poinformował w poniedziałek minister pracy Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, wybór wariantu zmian w systemie emerytalnym i Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie miał miejsce najprawdopodobniej na początku września. Ostatni tydzień sierpnia natomiast zostanie poświęcony na konsultacje. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Premier Donald Tusk informował, że decyzja w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych zapadnie do końca sierpnia. Cytując ministra pracy:

„Jeszcze w tym tygodniu sporo spotkań przed nami, czyli Ministerstwem Pracy, Ministerstwem Finansów. Warto wykorzystać ten czas do końca sierpnia, żeby na początku pewnie września podjąć określone decyzje”. Jest to fragment wywiadu udzielonego na antenie radiowej Trójki. Zdaniem ministra, rząd może wybrać ostateczny wariant rozwiązania kwestii OFE nawet do końca tego tygodnia. Tym niemniej najprawdopodobniej nastąpi to w przyszłym tygodniu, po zakończeniu wszystkich wspominanych konsultacji i rozmów. Ma to jednak nastąpić już wkrótce.

Przypomnijmy, że rząd zaaprobował przekazanie do konsultacji społecznych trzech projektów zmian w systemie emerytalnym i Otwartych Funduszach Emerytalnych jeszcze w lipcu bieżącego roku. Mowa tu o takich pomysłach jak likwidacja obligacyjnej części OFE, udział dobrowolny w Otwartych Funduszach Emerytalnych oraz dobrowolny udział w OFE w połączeniu z dodatkową składką. Pojawiły się również pozarządowe propozycje kompromisowego rozwiązanie tego problemu. Jeżeli wierzyć politykom, sprawa zostanie rozwiązana już w przyszłym tygodniu.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!