Czas wybrać między ZUS i OFE

Już niedługo, bo za tydzień, 1 kwietnia. Jak co roku możemy spodziewać się wielu mniej lub bardziej śmiesznych żartów z okazji Prima Aprilis. W tym roku 1 kwietnia zyskuje jednak jeszcze jedno ważne znaczenie. To pierwszy dzień, w którym miliony polaków będą miały prawo, a zarazem obowiązek wyboru między oszczędzaniem na przyszłą emeryturę wyłącznie w ZUS bądź również w OFE. Na podjęcie tej decyzji będziemy mieli czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014. Nie będzie to jednak wybór definitywny. Prawo przewiduje możliwość zmiany swojego stanowiska po upływie odpowiedniego okresu.

Na czym polega wybór od strony czysto formalnej? Otóż, jeżeli chcemy nadal odkładać na naszą przyszłą emeryturę zarówno w ZUS jak i w Otwartym Funduszu Emerytalnym musimy we wskazanym wyżej przedziale czasowym wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie oświadczenie. Jeżeli zdecydujemy się tylko i wyłącznie na ZUS, nie musimy robić nic. Brak oświadczenia wysłanego w terminie jest dla państwowego ubezpieczyciela równoznaczne z wyborem właśnie ZUS, jako recepty na dostatnią emeryturę. Warto więc zwrócić na to uwagę. Jeżeli ktoś to przeoczy może bez swojej wiedzy trafić na garnuszek ZUS.

Chyba nie ma się jednak co obawiać, że ktoś z zainteresowanych będzie źle poinformowany o całej tej procedurze. W końcu rząd wydał na kampanie informacyjną 340 tysięcy złotych, a Otwarte Fundusze Emerytalne dostały kategoryczny zakaz reklamy pod groźbą wielomilionowych kar. Wybór wydaje się więc prosty. (Źródło: finanse.wp.pl)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!