Coraz więcej osób wybiera OFE

Niedawno pisaliśmy o kilku tysiącach osób, które w pierwszych dniach kwietnia złożyły deklaracje chęci by część ich składki emerytalnej była wciąż przekazywana do OFE. Dziś podajemy kolejne dane na ten temat. Ostatnie informacje udostępnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że deklaracje o pozostaniu w OFE złożył 21 tysięcy 109 osób (stan na poniedziałek 14 kwietnia włącznie). Jak na razie ani ZUS ani Izba zrzeszająca fundusze emerytalne nie chcą szacować ile osób ostatecznie wybierze OFE, a ile zdecyduje się na definitywne porzucenie otwartych funduszy.

Liczba deklaracji cały czas rośnie. Przed weekendem dane ZUS wykazywały niecałe 18,5 tysiąca wniosków. Tak na temat ostatnich informacji dotyczących liczby deklaracji wypowiedział się rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Jacek Dziekan: „Niemal 48 proc. z tych osób złożyło wnioski w ZUS osobiście, 29 proc. zdecydowało się wysłać je pocztą, a 23 proc. zdecydowało o pozostaniu w OFE poprzez platformę usług elektronicznych na stronie www.pue.zus.pl.”

Głos zabrał również rzecznik Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Marek Wilhelmi: „Niewątpliwie im mniej osób zdecyduje się na pozostanie w OFE, tym bardziej negatywnie odbije się to na naszym rynku kapitałowym. Fundusze będą, bowiem w takiej sytuacji zmuszone pozbywać się aktywów, takich jak akcje. Zwiększona podaż tych papierów na rynku może spowodować problemy z ich wyceną”.

Obaj przedstawiciele są zgodni, co do jednego: jest zbyt wcześnie by szacować, jaki procent uprawnionych obywateli wybierze OFE, a jaki zechce oszczędzać tylko w ZUS. Minęło przecież dopiero nieco ponad dwa tygodnie, od kiedy taki wybór jest możliwy. (Źródło: PAP, Bankier.pl)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!