Brak porozumienia rządu z funduszami emerytalnymi

Jakiś czas temu wspominaliśmy o rządowych propozycjach odnośnie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jak się okazuje mimo debat i różnych stanowisk w tej sprawie rząd nie zamierza proponować kolejnych rozwiązań. Oznacza to, iż będzie dążył do realizacji jednej ze strategii zaproponowanych w raporcie dotyczącym sytuacji w OFE. Dopuszczalne mogą być jednak pewne modyfikacje. Co na to przedstawiciele funduszy emerytalnych? W poniedziałek w resorcie pracy miała miejsce kolejna (trzecia) debata odnośnie sytuacji Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W spotkaniu mogli wziąć również udział przedstawiciele towarzystw. Przedstawiciele ministerstwa ustalili, że ostateczne rozwiązanie sytuacji powstanie na podstawie jednego z trzech wariantów zawarty we wspominanym raporcie. Z taką postawą nie zgadzają się fundusze emerytalne. Ich zdaniem wybór jednej z sugerowanych dróg, nawet przy założeniu pewnych modyfikacji, doprowadzi prędzej czy później do likwidacji OFE.

Przedstawiciele funduszy twierdzą, że możliwe jest wypracowanie kompromisu zapewniającego połączenie potrzeb budżetowych z niezbędnymi reformami systemu emerytalnego. Zwracają również uwagę, że zmiany proponowane przez rząd nijak mają się do polityki przyjętej w innych krajach europejskich. Jednocześnie ostrzegają, że fundusze mogą zaskarżyć zmiany do Trybunału Konstytucyjnego (w przypadku wyboru przez rząd jednego z trzech proponowanych scenariuszy).

Jak dalej potoczą się losy reformy systemu emerytalnego i OFE? Nowe informacje już wkrótce.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!