Analizy Online: Ponad 13 mln osób należy do OFE

13,1 mln osób należy do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Analizy Online. W grudniu 2007 r. do OFE przystąpiło ponad 22 tys. osób.

W całym 2007 roku liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych wzrosła o 780,75 tys. osób, czyli 6,3 proc. – podają autorzy raportu.

Niemal co trzecia osoba została przydzielona do OFE w drodze losowania, które odbywa się dwa razy do roku. Na pozostałą liczbę składają się nowe umowy podpisane przez tych, którzy zdecydowali się dokonać samodzielnego wyboru oraz odejścia z OFE (m.in. w wyniku zgonu).

Zdaniem specjalistów, miniony rok nie był pomyślny dla wszystkich funduszy emerytalnych. W największym stopniu liczbę swoich uczestników zwiększyły fundusze biorące udział w losowaniach: Pekao (wzrost liczby o 19 proc.), Pocztylion (wzrost o 18,9 proc ), Generali (13,8 proc.), AXA (13,6 proc.), Polsat (12,6 proc.) i DOM (11,6 proc.). 5,4-proc. spadek zanotował natomiast AEGON OFE.

W przypadku OFE Pocztylion duży wpływ na zmianę liczby uczestników wywarły m.in. bardzo dobre wyniki pozyskiwania nowych uczestników – podkreślają eksperci.

Niemal co czwarta osoba dokonująca wyboru samodzielnie i podpisująca pierwszy raz umowę z OFE postawiła na ING NNP. Fundusz wzbogacił się w ten sposób o 170 tys. nowych uczestników. Drugi w kolejności CU pozyskał tę drogą ponad 60 tys. osób mniej – wynika z raportu Analizy Online.

Najwięcej osób z innych funduszy przejął OFE AXA, który w ten sposób pozyskał 62,4 tys. osób.

W 2007 roku o ponad 11 tys. zmniejszyła się liczba kont, na które nie wpłynęła żadna składka. W sumie liczba martwych rachunków prowadzonych przez fundusze spadła poniżej 697 tys., co stanowi 5,1 proc. rachunków ogółem – wynika z opracowania.

10 stycznia dla osób, które niedawno rozpoczęły pracę i nie wybrały jeszcze funduszu emerytalnego minie czas na samodzielny wybór funduszu. Jeśli tego nie uczynią, 31 stycznia br. ZUS przeprowadzi losowanie dla niezdecydowanych. (PAP)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!