Aktywa OFE wzrosły o 2,65% m/m do 138,1 mld zł w marcu

Wartość aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) wzrosła o 2,65% w lutym do 138.112,8 mln zł w marcu. Był to pierwszy miesiąc w tym roku, kiedy aktywa wzrosły, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Zmianę wartości środków zarządzanych przez fundusze emerytalne w minionym miesiącu kształtowały przede wszystkim przelewy środków z ZUS oraz rozliczenie sesji transferowej. Najmniejsze znaczenie miał wynik z zarządzania, który powiększył wartość zarządzanych aktywów o 535 mln zł”- czytamy w raporcie.

ZUS w minionym miesiącu przelał do OFE łącznie 2,1 mld zł, z czego w ramach marcowych przelewów OFE otrzymały 65,2 mln zł w postaci obligacji oddłużeniowych. Pozostałą cześć stanowiła gotówka.

Drugą przyczyną, z kategorii czysto technicznych, która w marcu miała wpływ na wzrost aktywów netto OFE były rozliczenia dodatnich przepływów towarzyszących lutowej sesji transferowej. Według obliczeń Analiz Online stanowiły one 30% marcowego wzrostu aktywów.

W skali miesiąca niemal wszystkie fundusze odnotowały wzrosty jednostek rozrachunkowych.

„Mimo tego, iż wynik wypracowany przez zarządzających w najmniejszym stopniu wpłynął na marcową zmianę aktywów, warto podkreślić, iż OFE udało się wyprawować pierwszy dodatni wynik od czterech miesięcy”- czytamy dalej.

Najwyższa dynamika wzrostu aktywów stała się udziałem AXA OFE (+4,6%) oraz Allianz Polska OFE (+4,1%). Były to równocześnie fundusze, które pod względem wysokości dodatniego salda rozliczeń transferowych zajęły odpowiednio drugie i czwarte miejsce.

Najniższą dynamiką wzrostu charakteryzował się OFE Polsat, który jako jedyny wykazał ujemną stopę zwrotu (-0,78%). (ISB)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!